Moti “përvëlues” në Kili, raportohet për katër të vdekur, evakuuohen banorët

schedule21:45 - 3 Shkurt, 2023

schedule 21:45 - 3 Shkurt, 2023

Rreth 140,000 hektarë pyje janë duke u djegur në Kili. Dhjetëra zjarre kanë pushtuar vendin dhe 4 persona kanë humbur jetën.

Ministrja e Brendshme Carolina Toja njoftoi se katër persona u vranë në automjetet e tyre në qytetin Santa Juana, Biobio, rreth 500 kilometra në jug të Santiago.

Dy prej tyre u bllokuan nga flakët në një rrugë ndërsa dy të tjerët humbën jetën në një aksident trafiku teksa tentonin të largoheshin nga zona.

Qeveria ka shpallur një gjendje fatkeqësie në rajonet Biobio dhe Niuble, ku forcat e ushtrisë janë vendosur gjithashtu për të ndihmuar zjarrfikësit.

“Kushtet në ditët në vijim priten të jenë të rrezikshme”, paralajmëroi ministri.

Presidenti kilian Gabriel Boriç ndërpreu pushimet e tij verore për të vizituar zonat e prekura, ku banojnë rreth 2 milionë njerëz. Zjarret kanë bllokuar trafikun në autostradat kryesore dhe shumë komunitete janë evakuuar.

Shërbimi meteorologjik parashikon se temperatura do të kalojë sot 38 gradë Celsius në kryeqytetin e Newble, Chiyan. Në zonë do të fryjë edhe erë e fortë, me rrezik përkeqësimi të situatës.