Mister me shoferin e kamionit që shpërtheu në urë

schedule16:28 - 8 Tetor, 2022

schedule 16:28 - 8 Tetor, 2022

Ende nuk dihet identiteti i shoferit të kamionit, i cili shpërtheu në urën e Kerçit në orët e para të së shtunës .

Mediat ruse raportojnë se është gjetur pronari i kamionit. Ai është Boris Yusobov i fotografuar nga Krasnodar , Rusi , i cili ia shiti automjetin një personi tjetër, i cili nuk ia ndryshoi emrin pronarit. Pra, në letër Yosubov ende dukej se ishte pronar.

Gjatë kontrollit të kryer për hyrjen e urës, drejtuesi i mjetit ka qenë i qetë , ka pasur të gjitha dokumentet e nevojshme dhe nuk ka ngritur dyshime te policia. Kamioni ishte plotësisht i ngarkuar.

Për momentin nuk dihet nëse shoferi ishte në një mision vetëvrasës apo nuk dyshonte se automjeti i tij ishte i montuar me një sasi të madhe eksplozivi.

Kush e kreu sulmin?

Ukraina , që nga herët të shtunën, nxitoi të mirëpresë goditjen , por zyrtarisht as konfirmon dhe as mohon se forcat e saj ishin pas sulmit.

“Krimeja, ura, fillimi. Çdo gjë e paligjshme duhet të shkatërrohet, gjithçka e vjedhur duhet t’i kthehet Ukrainës, gjithçka e sekuestruar nga Rusia duhet të rimarrë”, shkroi në Twitter Mykhailo Podoliak, një bashkëpunëtor i ngushtë i Presidentit Zelensky.

Po aq i fshehtë ishte postimi i Shërbimit të Sigurimit të Ukrainës (SBU), i cili lëshoi ​​një deklaratë duke parafrazuar një poezi të poetit kombëtar të vendit, Taras Shevchenko. “Agim, ura digjet bukur. Një bilbil në Krime takohet me SBU.”

Jozyrtarisht, një zyrtar i qeverisë ukrainase i tha Washington Post se shërbimet e inteligjencës së vendit të tij ishin përgjegjëse për sulmin në urë. Gazeta Ukrainska Pravda gjithashtu shkroi se SBU ishte përfshirë në sulm.

Qeveritë perëndimore duken të kujdesshme për momentin. Ministri i Jashtëm estonez Urmas Reinslau është megjithatë zyrtari i parë perëndimor që ia atribuon drejtpërdrejt Ukrainës sabotimin, duke thënë se vendi i tij mirëpret dhe përgëzon shërbimet e inteligjencës ukrainase për veprimin e tyre. /abcnews.al/