Ministrja e Shëndetësisë për drejtuesit e spitaleve: “Po presim ankesat”

schedule15:53 - 22 Nëntor, 2017

schedule 15:53 - 22 Nëntor, 2017

Drejtuesit e rinj të spitaleve do të emërohen pas pak ditësh. Ministja e Shëndetësisë thote se po presin ankesat e kandidatëve, ndërkohë që akuzat e opozitës për konkurse farse dhe emërime politike i konsideroi të pabaza.

Ministria e Shëndetësisë po pret ankesat e kandidatëve për drejtorë spitalesh para se të emërojë drejtuesit e rinj të tyre.
Renditja e kandidatëve sipas pikëve për shtatë spitalet rajonale, Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, atë “Shefqet Ndroqi”, maternitetin “Mbretëresha Geraldinë” dhe “Koço Glozheni” në Tiranë, publikuar dy ditë më parë.
Ministrja Ogerta Mansatirliu, deklaroi se vlerësimi është bërë nga një komision i përbërë nga gjashtë ekspertë të huaj dhe vendas, profesionistë të fushës apo menaxhimit shëndetësor.
Sa i takon spitaleve të tjera rajonale në Gjirokastër, Korçë, Elbasan dhe Vlorë, Ministria e Shendetësisë ka rihapur konkursin, pasi pjesëmarrësit nuk përmbushnin kriteret./abcnews.al

 

https://youtu.be/Ma5OT2_tDz8