Ministri gjerman: Shqipëria meriton hapjen e negociatave

schedule11:50 - 14 Maj, 2019

schedule 11:50 - 14 Maj, 2019

Ministri gjerman i shtetit për Çështjet Evropiane Mikael Roth, përmes një mesazhi në Twitter shpreh shqetësim për dhunën në protestën e fundit të opozitës.

Ai jep dhe një mesazh shumë të qartë për opozitën: “Dhuna nuk është aspak e pranueshme. Ndërkohë ne vazhdojmë të mbështesim perspektivën evropiane të Shqipërisë. Na duhet të mbajmë premtimet e dhëna” – përfundon ministri gjerman mesazhin e tij, që e shoqëron edhe me dy foto nga takimi ne Berlin me Ministrin në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Gent Cakaj.

Sipas njoftimit te shpërndare për mediat nga Ministria e Jashtme shqiptare për këtë takim, ministri gjerman Roth inkurajoi autoritetet shqiptare të vijojnë me punën e mirë që është bërë me reformat. “Shqipëria ka avancuar shumë në rrugën e integrimit dhe meriton hapjen e negociatave”, u shpreh Ministri Roth.

Sipas te njëjtit njoftim, të dy ministrat Cakaj dhe Roth konstatuan se Shqipëria ka arritur progresin e nevojshëm për hapjen e negociatave dhe se vendimi politik do të jetë i bazuar në raportin e komisionit./ABC News Albania 24/7