Mercedesi prezanton modelin e Formula 1 me të cilin synon ta mbrojë titullin këtë vit

schedule19:07 - 2 Mars, 2021

schedule 19:07 - 2 Mars, 2021

Mercedesi ka prezantuar modelin e ri me të cilin synon ta fitojë titullin e tetë rresht në Formula 1. Ai quhet Mercedes- AMG F1 Ë12 E Performance.

Mercedesi ka dominuar në F1 që nga prezantimi i motorëve të rinj turbo-hibrid në vitin 2014.

Mercedes-AMG F1 W12 E Performance Launch – Renders

Sakaq, Mercedes e ka fituar titullin e dyfishtë, individual dhe te konstruktorët, në shtatë vjetit e kaluara.

Kujtojmë që ndryshimet e mëdha në rregulla të F1 janë shtyrë deri në vitin 2022, pas shpërthimit të pandemisë COVID-19./abcnews.al