Menaxheri i restorantit thyen rekordin Guinness, ndërton një pirg karrigesh prej 17 metrash

schedule20:50 - 26 Tetor, 2021

schedule 20:50 - 26 Tetor, 2021

Një menaxher restoranti në Britani theu një rekord botëror Guinness kur vendosi karriget në një pirg që arrinte lartësinë 17 metra.

Guinness konfirmoi se Jay Ehson, 37 vjeç, theu rekordin botëror me karriget e tij jashtë Sallës së Banquiting Baab-e-Salaam në zonën Cheetham Hill të Mançesterit, Angli, ku ai punon si menaxher.

“Vendosja e karrigeve mund të jetë shumë e rrezikshme”, tha Ehson për Manchester Evening News . “Ishte e rëndësishme që ne zgjodhëm një ditë kur kishte erë shumë të lehtë, në mënyrë që të mos rrëzoheshin.

Përpjekja rekord mblodhi gati 2,000 dollarë për bamirësi që ndihmojnë të pastrehët.

“Qëllimi im është të jap një shembull dhe të frymëzoj brezin e ri që të ketë njëfarë përgjegjësie sociale,” tha ai. “Është e rëndësishme për ata prej nesh që duhet të ndihmojmë ata që nuk kanë, veçanërisht kur ka një pandemi globale.”/abcnews.al