Mediu: Jemi në momentet e inekzistencës së shtetit, qeverisja i përket një individi

20:30 | 13/09/201920:300

 “Jemi në momentet e inekszistencës së shtetit”. Këtë deklaroi në studion e Provokacijas në ABC neps kreu i republikanëve Fatmir Mediu, i cili e bazon këtë në mungesën e funksionimit të shtetit dhe rrugëve juridike.

“Shqipëria përballet me ekzistencën ose jo të shtetit. Kemi vendosjen e pushtetit mbi shtetin. Jemi në situatë kritike e kam si qytetar këtë. Një shtet organizohet mbi bazë qytetare-vullnetare me përfaqësues të zgjedhur që ndërton një kushtetutë që respektohen liritë e të drejtat e qytetarëve, ku sot s’kemi Gjykatë Kushtetuese, Gjykatë të lartë dhe as qeverisje, se nuk kemi parlament dhe përfaqësues se qeverisja është e një individi. Jemi nën kushtet e mungesës së plotë të funksionimit të shtetit, mungesë e rrugëve juridike për t’u ballafaqur me konfliktet politike”.

Për këtë kreu republikan bën përgjegjëse mazhorancës, e cila sipas tij ka shkelur kushtetutën 3-4 herë që nga zgjedhja e prokurorit dhe tejkalimi i afateve për KED.

“Reforma në drejtësi pati miratimin e  140 deputetëve pozitë –opozitë , miratimi i ligjeve do bëhej me konsensus, elementi i konesnsuit është se tejkalon  interesat politike të forcave dhe PS ka shkelur 3-4 herë kushtetutën dhe kjo është përgjegjësi i mazhorancës. Që nga zgjedhja e prokurorit tejkalimi i afateve për KED e KLD. E gjithë reforma  në drejtësi u bazua në dy kolona në veting dhe emërimin e gjyqtarëve të rinj, nëse vetingu eci, u vonua emërimi i gjyqtarëve. Ka pasur mungesë dëshire, janë refuzuar e hedhur poshtë. Gjykata e lartë dhe Gjykata kushtetuese ishin më të lehta për shkak të kufizimit të mandatit”.

Sipas Mediut, Rama e rrëzoi qëllimisht Gjykatën Kushtetuese për të kontrolluar çdo element.

“Rënia e Gjykatës Kushtetuese do të thotë të bjerë garanti kushtetues. Rama e rrëzoi qëllimisht për të kontrolluar çdo element. Rama goditi sistemin në mënyrë diabolike për interesat e veta. Shkatërroi sistemin gjyqësor, parlamentin dhe elementin qeverisës”./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono