Mediat ndërkombëtare jehonë protestës së opozitës

schedule12:00 - 27 Shkurt, 2019

schedule 12:00 - 27 Shkurt, 2019

Mediat ndërkombëtare i kanë kushtuar një hapësirë të gjerë protestës së një dite më parë të opozitës në Tiranë, episodeve të dhunës dhe vijimit të seancës parlamentare.  Protesta e të martës në Tiranë ka marrë një jehonë të gjerë në mediat ndërkombëtare.

France 24 shkruan se policia shqiptare shpërndau protestuest e opozitës me gaz lotsjellës, ndërsa qindra prej tyre u përpoqën të ndalojnë deputetët e majtë që të hynin në sallën e parlamentit.

Lideri i opozitës Basha u shpreh se do të ktheheshin sërish dhe do të vazhdoheshin deri në rrëzimin e qeveerisë, raporton më tej media franceze.

THE SEATLE TIME raporton se opozita në Shqipëri vazhdon protestën kundër qeverisë së kryeministrit socialist Rama. Manifesteisit kanë hedhur sende të forta drejt forcave të policisë si dhe kanë djegur goma para ndërtesës së parlamentit në përpjekje për të penguar depuettët socialistë që të hyjnë në sallë.

Liderit e opozitës ndërkohë në fjalën e yutr të shkurtër i kërkuan dorëheqjen kryeministrit Rama duke premtuar se protestat do të vazhdojnë.

Kryeqyteti i Shqipërisë dhe një herë më shumë ishte skenë e protestave massive të organizuara nga opozita shkruan INDIPENDENT BALKAN NEWS AGENCY.  Partia në pushtet vendosi të zhvillonte një seancë parlamentare duke u pëprjekur të shmangë protestën e të enjtes të paralajmëruar nga opozita. Protestuesite  mbledhur para bndërtesës së parlamentit prisnin përfundimin e seancës, ndërsa kaosi, zjarri dhe gazi lotsjellës shoqëruan manifestimin./abcnews.al