Mediat britanike, jehonë arrestit të dy shtetasve të tyre për spiunazh pas deklaratës së kreut të Policisë së Rinasit në Abc Live

schedule10:05 - 10 Qershor, 2022

schedule 10:05 - 10 Qershor, 2022

Mediat në Britaninë e Madhe i kanë bërë jehonë ndalimit të dy shtetasve britanike më 30 maj të këtij viti në aeroportin e Rinasit. Dy britanikë akuzohen si spiunë nga ana e Shqipërisë, dhe u arrestuan me radiotransmetues në bagazhet e tyre në aeroportin e Tiranës.

Britanikët arrestohen në Shqipëri me akuzën e spiunazhit pasi radiot u gjetën në bagazhet e tyre dhe nuk ishin deklaruar. Dy burra pretenduan se ishin inxhinierë IT, hobi i padëmshëm i të cilëve ishte radio amatore.

Ata janë marrë në pyetje në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës nga oficerët e inteligjencës, më pas dyshja janë kthyer në Britani të Madhe, por mbeten nën hetim nga pala shqiptare.

Ndërkohë, i ftuar në Abc Live, kreu i Policisë Kufitare të Rinasit, Eduart Merkaj tha se dy britanikët janë duke u hetuar pas kapjes së pajisjes së dyshimtë.

“Pajisja u kap nga skaneri dhe ka një hetim që po vijon për këtë çështje”, tha Merkaj në Abc Live, e cila më pas u pasqyrua edhe në mediat britanike.

Intervista e Merkajt në Abc Live:

Lexo edhe: Alarmuan policinë, çfarë ishin pajisjet e kapura në Rinas?

Shkrimi i plotë në media britanike:

Një çift britanikësh janë arrestuar në Shqipëri me akuzën e spiunazhit pasi policia kufitare gjeti transmetues radio në bagazhet e tyre, raporton Mirror .

Oficerët shqiptarë të inteligjencës në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës dyshuan se turistët në dukje ishin spiunë kur panë radiot e avancuara Kenwood që ishin përpjekur të sillnin në vend.

Dyshja u betuan se ishin thjesht inxhinierë IT që mbanin pajisje amatore me të cilat kishin planifikuar të luanin si hobi gjatë pushimeve në Shqipëri.

Nën presionin e fortë të zyrtarëve të dyshimtë, një nga britanikët u zbulua se ishte regjistruar si duke përdorur një ‘prom radio’ në qarkun e Tiranës në profilet online, gjë që ndoshta mund të konsiderohet një hobi i padëmshëm.

Megjithatë, profilet e tij në internet e listonin atë si të specializuar në ‘luftën elektronike’.

Policia shqiptare konfirmoi se ka hapur një hetim ndaj pushuesve britanikë mbi akuzat për ‘aktivitete spiunazhi’ dhe ‘spiunazh’.

Një burim tha: “Është shumë e pazakontë të mbash këtë lloj pajisjeje dhe akoma më e çuditshme që dikush të ndalohet dhe të akuzohet si agjent i fshehtë”.

Dy të dyshuarit u mbajtën më 30 maj dhe më pas u lejuan të ktheheshin në MB. Megjithatë ata mbeten nën hetim, thotë policia.

Radiot Kenwood u dërguan në Laboratorin Kriminalistik Shqiptar, ku do të ekzaminohen me kujdes për të përcaktuar aftësitë e tyre spiunuese.

Njësia Kibernetike po ndihmon për hetimin së bashku me Shërbimin Informativ Shtetëror.

Eduard Merkaj, drejtor i Policisë Kufitare, tha: “Është një hetim në vazhdim dhe po vijojmë këqyrjen e makinerive të sekuestruara”.

Një pyetje kyçe që hetuesit do të duan të përcaktojnë është nëse pajisjet mund të regjistrojnë ose të ndërhyjnë në valët analoge të radios të përdorura nga ushtria dhe shërbimi sekret i vendit.

Radiogramet me valë të shkurtra ishin një metodë klasike e spiunimit nga ish-Bashkimi Sovjetik dhe radiot mund të kenë sjellë kujtime të pakëndshme në mesin e brezit të vjetër të hetuesve që do ta mbanin mend mirë fqinjin gjigant në lindje të tyre.

Do të ishte e pazakontë që dy britanikë të tentonin spiunazh brenda Shqipërisë pasi vendi, ndërkohë që është në NATO, është miqësor ndaj aleancës perëndimore.

Ata të dy ndajnë të njëjtën antipati ndaj Rusisë së Vladimir Putinit, e cila ka dizajne të rëndësishme në rajonet e Ballkanit dhe bën përpjekje të vazhdueshme për të destabilizuar qeveritë në rajon që anojnë drejt NATO-s.

Maqedonia e Veriut fqinje në lindje u bë anëtari i 30-të i NATO-s më 27 mars, ndërsa Mali i Zi në veri ishte i 29-ti i tij pas anëtarësimit më 28 prill 2017.

Në përgjigje të anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut, Rusia lëshoi ​​një qortim të ashpër, por dukej e pafuqishme për të bërë asgjë.

Ajo nuk ishte aq e rezervuar përpara pranimit të Malit të Zi, gjoja organizoi një grusht shteti natën e 16 tetorit derisa një grup prej 20 shtetasish serbë dhe malazezë u arrestuan së bashku me dy rusë.

Përpjekja për grusht shteti dyshohet se parashikoi një sulm në parlamentin e vendit dhe vrasjen e kryeministrit Milo Gjukanoviq.

Presidenti rus ka ende ndikim të rëndësishëm në vendet fqinje të ish-Jugosllavisë, Malit të Zi, Serbisë dhe Bosnje Hercegovinës dhe shërbimet e tij të huaja të inteligjencës dihet se janë aktive në rajon.

Gjatë stërvitjes ushtarake të NATO-s Defender Europe 2021, dy burra rusë së bashku me pesë shtetas çekë u panë duke fluturuar me dron në bazën ajrore të Kuçovës në Shqipëri. Ata u mbajtën nga shërbimi inteligjent dhe më pas u dëbuan.
/abcnews.al/