Mbledhja me kryebashkiakët, Ibrahimaj: Vora dhe Kavaja në vështirësi të madhe financiare  

schedule12:15 - 17 Qershor, 2022

schedule 12:15 - 17 Qershor, 2022

Kavaja dhe Vora janë dy bashkitë me vështirësi të mëdha ekonomike. Të dhënat i bëri me dije ministrja e Financave, Delinda Ibrahimaj në mbledhjen e thirur nga kryeministri Edi Rama me kryebashkiakët.

Ministrja tha se janë 10 bashkime vështirësi ekonomike, por më rëndë janë Vora dhe Kavaja. Ibrahimaj kritikoi kryebashkiakët, pasi të dy qytetet kanbë potenciale të mëdha për të mbledhur të ardhurat.

“Nga 10 kemi 14 bashki që janë me probleme financiare. Dhe kemi 10 bashki me vështirësi financiare. Kemi edhe një kategori me vështirësi ekonomike serioze. Janë bashkia Kavajë dhe Vorë. Janë dy bashki me potencial të lartë. Në rastin e Kavajës është një bashki që gjatë sezonit verior ka një potencial të lartë të të ardhurave. Edhe bashkia Vorë ndodhet pranë Tiranës dhe aeroportit. Ka një potencial të lartë ekonomik. Janë disa mësime që ne kemi nxjerrë nga hartimi i raportit. O pari ka të bëjë që gjatë këtij viti do të propozojmë një ndryshim ligjor. Këtë analizë ta bëjmë mbi buxhetit faktit dhe jo atë të planifikuar”, tha ministrja.

Sakaq, kryeministri kritikoi ashpër kryebashkiakët për mënyrën e menaxhimit të tyre, pasi i akuzoi se kanë akumuluar shumë borxhe. /abcnews.al