Mbajtje nën sekuestro për pronat e ish-Prokurorit Llalla

schedule19:09 - 9 Gusht, 2018

schedule 19:09 - 9 Gusht, 2018

Mbeten nën sekuestro pronat e ish-Kryeprokurorit Adriatik Llalla. Në një seancë të zhvilluar pa praninë e vetë Llallës dhe të mbrojtësit të tij ligjor, por me një avokat, Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda la nën sekuestro 1 apartament në Durrës dhe të 3 trojeve në pronësi të ish-kreut të akuzës, prona këto me vlerë rreth 1 miliard lekë të vjetra, të sekuestrua në 23 korrik po me vendim gjykate.

Pasuritë e ish-Kryeprokurorit Adriatik Llalla do të vijojnë të jenë të sekuestruara. Vendimi u mor nga Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda, e cila ne një seancë të zhvilluar rreth orës 15:00 të së enjtes rrëzoi kërkesën e avokatit të ish-kreut të organit të akuzës për heqjen e sekuestros preventive të disa pasurive që shkojnë në vlerën e 1 miliard lekëve të vjetra. Vendimi për të mbajtur pronat nën sekuestero u dha nga gjyqtari Idriz Mulkurti, ndërsa në sallë nuk ishte as ish-Kryeprokurori dhe as avokati i tij sokol Hazizaj, i cili i tha ABC News se është aktualisht i larguar me pushime jashtë vendit. Në këto kushte, mësohet se Gjyqtari i gatshëm ka kërkuar që pala ankimuese të përfaqësohej në seancë nga një avokat kryesisht.

Tashmë ish-Prokurori i Përgjithshëm mund t’i drejtohet Gjykatës së Lartë, për të kërkuar heqjen e sekuestros preventive të një apartamenti në Durrës dhe mbi 22 mijë metra katrorë tokë arë në zona të ndryshme të kryeqytetit. Vetëm pak ditë më parë, me 23 korrik Prokuroria për Krimet e Rënda i ka dha një zhvillim të papritur hetimit të nisur ndaj ish-kryeprokurorit, Adriatik Llalla, kur Gjykata e Krimeve vendosi nën sekuestro disa pasuri të Llallës, që në total kapin vlerën e gati 1 miliardë lekëve të vjetër. Pasuritë në fjalë përbëhen nga një apartament në Durrës dhe katër troje në Tiranë. Kërkesa e prokurorëve të Krimeve për ngrirjen e pasurisë së ish-shefit të tyre, Llalla, erdhi për shkak të krijimit të dyshimeve se disa pasuri të paluajtshme në zotërim të tij janë produkt i veprave penale për të cilat ai akuzohet.

Kjo lëvizje e fortë e Prokurorisë erdhi në muajin e katërt të hetimit të nisur ndaj Llallës. Ish-kryeprokurori dyshohet të ketë konsumuar katër vepra penale “refuzim për deklarim, mosdeklarim, fshehje ose deklarim i rremë i pasurise”, “mosdeklarim të shumave të të hollave në kufi”, “pastrim parash” dhe “shpërdorim të detyrës”. Procedimi penal ndaj tij u regjistrua në 15 mars 2018 në Prokurorinë e Durrësit, por më tej hetimi i kaloi për kompetencë Prokurorisë për Krimet e Rënda. Pas përfundimit të mandatit të kryeprokurorit, Llalla dha dorëheqje nga detyra vendim që e shpëtoi atë edhe nga procesi i Vettingut./abcnews.al