Nis mbledhja, maxhoranca dhe opozita ulen në tryezë para kamerave për presidentit e ri

schedule10:11 - 18 Maj, 2022

schedule 10:11 - 18 Maj, 2022

Opozita dhe maxhoranca janë ulur sot për të biseduar për presidentin e ri. Bisedimet kanë nisur pak pas orës 10:00 në Kryesinë e Kuvendit në prani të kamerave, ashtu sikurse kërkoi Enkelejd Alibeaj një ditë më parë.

Ndërkohë, që raundi i parë dështoi pa asnjë emër të propozuar, pritet që sot në tryezë të hidhen kandidatët e mundshëm për postin e kryetarit të shtetit.

Që takimi i sotëm të jetë para kamerave u dakordësua dje mes Enkelejd Alibeaj dhe grupit negociator socialist Taulant Balla, Damian Gjiknuri dhe Elisa Spiropali.

Lexo edhe: Maxhoranca propozon negociata pasdite me demokratët, Alibeaj: Flasim para kamerave, jo në skuta

“Kërkova pjesëmarrjen e domosdoshme tuajën për të parë se si ecën çështja. I kam kërkuar vetëm një gjë, çdo diskutim për qëndrimin tonë që nesër në orën 10:00 jeni të ftuar për të parë qëndrimin që kemi mbajtur ne si grup parlamentar. Po të lexoni me kujdes platformën është e logjikshme, ku thuhet të ketë një proces që të jetë në shërbim të shqiptarëve. Të kemi një proces parlamentar që të përçojë dëshirat e shqiptareve e për qytetarin e parë të shqiptarëve”, tha dje Alibeaj, pas takimit me Taulant Ballën.

Lexo edhe: “Negociatat me shkresa nuk sjellin president”, Balla pas takimit me Alibeajn: Nesër rinisin negociatat, s’ka vijë të kuqe

Ndërkohë, kreu i grupit socialist tha se maxhoranca nuk kishte vija të kuqe dhe se PS është e gatshme për konsensus.  Balla tha gjithashtu se, opozita duhet të vijë me propozime konkrete.

Po harxhojmë shumë kohë me pjesën e parë. Propozimi im është që të vijë me propozime konkrete. Negociatat me shkresa nuk sjellin produkt. Rama s’ka vendosur vijë të kuqe ka cituar nenin përkatës të kushtetutës”, tha Balla.

Raundi i dytë për zgjedhjen e presidentit do të jetë në datë 23 maj ora 18:00. Vendimi u mor në mbledhjen e djeshme të Konferencës së Kryetarëve. Ndërkohë, që raundi i parë dështoi pa asnjë emër të propozuar për votim. g.v/abcnews.al