Matteo Salvini: Nuk dua që dikush të ndjekë djalin tim pas me një shiringë vaksine

schedule18:03 - 18 Korrik, 2021

schedule 18:03 - 18 Korrik, 2021

Kreu i Lega Nord, Matteo Salvini ka komentuar fushatën e vaksinimit të qytetarëve në Itali.

“Unë refuzoj të shoh dikë që ndjek djalin tim me një test koronavirus ose një shiringë vaksine. Kujdes po, në panik jo,” tha Salvini.

“Varianti Delta është më ngjitës por nuk karakterizohet nga një shkallë më e lartë e vdekshmërisë. Ne duhet të bashkëjetojmë me këtë virus, pa mbyllur shtëpinë, por duke marrë të gjitha masat e nevojshme,” shtoi ai.

Pozicioni i Matteo Salvini për vaksinimin e të rinjve dhe adoleshentëve provokoi një reagim nga qendra e majtë italiane. Nga Partia Demokratike, deputeti Andrea Romano theksoi se Lega dhe e djathta ekstreme po përpiqen të provojnë se cili nga të dy është më fanatik, “duke luajtur, në një mënyrë të papranueshme, me jetën e italianëve, më të prekshmit, dhe së fundmi nga të gjithë qytetarët”.

Në të njëjtën kohë, kreu i Lega kundërshtoi masën që qeveria Draghi po përgatitet të miratojë dhe e cila sipas shtypit do të sigurojë të drejtën për të hyrë në trena, avionë dhe kafene të mbyllura, vetëm për të vaksinuarit.

“Kam lexuar se do të shqiptohet një gjobë deri në 400 euro për ata qytetarë që nuk e respektojnë këtë masë të re. Nëse arrijmë në pikën ku duhet të kërkojmë një kartë vaksinimi për të pirë një kafe në qendër të Romës … Në ndërkohë zbarkimet e emigrantëve pa” kartën e gjelbër “në Siçili janë të pandalshme,” shkroi Salvini.