Masakrat në Zelandën e re, atentatori i frymëzuar nga rrymat nacionaliste

schedule22:26 - 15 Mars, 2019

schedule 22:26 - 15 Mars, 2019

Brenton Tarant, autori i masakrave në xhamitë e Zelandës së Re, rezulton një person i frymëzuar nga rrymat nacionaliste. Nga hetimet e policisë ka rezultuar se për aktin e tij kriminal ai është frymëzuar nga atentatori norvegjez Anders Breivik. Ndërsa, në aspektin politik ai shpreh admirim për presidentin Donald Trump dhe bën thirrje për eliminimin e liderëve që kanë qëndrim tolerant ndaj emigracionit. /abcnews.al