Marina amerikane publikon gabimisht dosjet për UFO-t, rihapet debati në SHBA

schedule17:37 - 29 Qershor, 2022

schedule 17:37 - 29 Qershor, 2022

Marina amerikane ka publikuar aksidentalisht disa dokumente top-sekret, ku flitet për kontaktin me UFO-t.

Dokumentet zbulojnë takime me dronë të panjohur që fluturojnë mbi gjashtë anije luftarake nga marsi deri në korrik 2019 – diçka që ka nxitur debatin rreth UFO-ve në Uashington DC.

Dosjet hedhin dritë mbi takimet që besohet se kanë qenë me dronë të panjohur dhe jo me objekte vërtet të pashpjegueshme, por vazhdojnë të ngrenë pikëpyetje.

Anijet misterioze përshkruhen si herë pas here duke bërë afrime “të rrezikshme” në anijet amerikane dhe që vijnë në vetëm 500 këmbë prej tyre.

Dronët duket se rrethojnë anijet shpesh pa komunikim – dhe disa prej tyre fluturojnë mbi anije.

Dhe nuk përmendet asnjë anije luftarake amerikane që qëllon mbi anijen misterioze, pavarësisht afërsisë së tyre me to.

Dokumentet sugjerojnë se disa nga këta dronë ka të ngjarë të jenë mjete spiune që mbledhin të dhëna.

Dhe pasi skedarët u ngarkuan aksidentalisht në fillim të kësaj jave, ato janë fshirë që atëherë nga Marina e SHBA.

Dronët – të përshkruar si “stili i katërkopterëve” – ​​varionin në qëndrim nga 1,400 këmbë deri në një lartësi mahnitëse 21,000 këmbë.

Hartat e publikuara në dosje tregojnë dronët që qarkullojnë anijen luftarake nga rreth orës 4 të mëngjesit deri në orën 18:00.

UFO-t tani po diskutohen nga ish-zyrtarë të inteligjencës, ish-ushtarakë, ligjvënës, NASA, madje edhe ish-presidenti Barack Obama dhe Bill Clinton.