Marin Zaimi, studenti i mjekësisë rrëfehet për “Provokacija”

schedule22:07 - 9 Tetor, 2018

schedule 22:07 - 9 Tetor, 2018

I ftuari i tretë i kësaj puntate në “Provokacija” ishte Marin Zaimi, një student shqiptar që vazhdon studimet për mjekësi në Gjermani.

Zaimi tregoi për profilin e tij studimor dhe pasionin e madh për fushën e mjekësisë. Sipas tij, mjekët duhet të dinë pak nga të gjitha.

“Zgjodha mjekësinë ndoshta nga subkoshienca ngaqë prindërit e mi janë mjekë është krijuar ideja e të qenit mjek si profesioni i vetëm që mund të bëja, por mbas 3 vjetësh që jam në Gjermani e kuptoj që kam bërë një zgjedhje të duhur. Është një profesion ku mund të ndihem i plotë dhe mund të shoh pak nga të gjitha shkencat.”

Në lidhje me eksperienën e tij më të bukur të përvojës gjermanike, Zaimi tregoi se vlerësonte mundësine për ta parë botën me një kënd tjetër.
Pas përfundimit të studimeve ai synon të kthehet në Shqipëri dhe të ketë një karrierë në atdheun e tij./abcnews.al