Maqedonia feston Ditën e Republikës, thirrje anti-shqiptare në ceremoni

schedule11:55 - 3 Gusht, 2018

schedule 11:55 - 3 Gusht, 2018

Presidenca e Maqedonisë organizoi një ceremoni me rastin e fetës së Republikës. Gjatë ceremonisë ka paur thirrje anti-shqiptare, por deri tani Presidenca nuk është distancuar nga këto incidente. Reagimet në vend kanë qenë të shumta.

Me thirrjet anti-shqiptare “Shqiptar i mirë është shqiptari i vdekur” një pjesë e të pranishmëve në ceremoninë e organizuar nga presidenca maqedonase me rastin e festës së Republikës, shoqëruan vendosjen e luleve në Meçkin Kamen në Krushevë. Çdo gjë ndodhi para syve të presidentit Ivanov.

Mediat maqedonase kontaktuan me Presidencën, e cila ishte organizatore e manifestimit, por nga ky institucion nuk pati as edhe një distancim nga thirrjet raciste anti-shqiptare, ndërsa sipas Kushtetutës, presidenti duhet të jetë figurë unifikuese në shtet në momentin që thirrjet u bënë në festën e Ilindenit.

Qeveria maqedonase nga ana e saj i dënoi thirrjet raciste në ditën e Republikës në 2 Gusht. Në një deklaratë për shtyp thuhej se qeveria e Republikës së Maqedonisë i dënon thirrjet për urrejtje dhe dhunë, që janë në kundërshtim me interesat e qytetarëve të Republikës së Maqedonisë dhe u bën thirrje institucioneve kompetente t’i hetojnë këto dukuri dhe të marrin masat e duhura. Ilindeni është ditë për bashkim dhe jo ndarje, thuhej më tej.

Nga ana tjetër, atmosferë krejtësisht e ndryshme mbretëronte në manifestimin në Pelincë. Përveç këngëve dhe valleve maqedonase, në këtë organizim të qeverisë, u shfaqën edhe valle shqipe dhe ato të bashkësive të tjera etnike në vend.

Presidenti Ivanov në festën e Ilindenit u paraqit para qytetarëve me një fjalim të ashpër kundër pushtetit. Ai kundërshtoi marrëveshjen me Greqinë për çështjen e emrit, e cila sipas Ivanovit, e nënshtron shtetin ndaj Greqisë si dhe e fshin identitetin dhe historinë maqedonase.

Edhe pse NATO ka garantuar anëtarësimin e vendit sapo të përfundojë marrëveshjen me Greqinë, Ivanov theksoi disa herë se marrëveshja nuk garanton automatikisht integrim të vendit në NATO dhe BE. “Çfarë na duhet prosperiteti, pa identitet”?! Me këtë pyetje retorike Ivanov iu drejtua edhe ndërkombëtarëve, të cilët sipas tij, duan ta bindin popullin të vetëshuhet.

Maqedonia festoi në 2 Gusht Ditën e Republikës dhe dy Ilindenët historik, 115-vjetorin e fillimit të Kryengritjes së Ilindenit dhe 74 vjetorin e KAÇKM-së./abcnews.al