Lufta ose burgu, ky është fati i protestuesve të arrestuar në Rusi

schedule15:39 - 23 Shtator, 2022

schedule 15:39 - 23 Shtator, 2022

Mikhail Svetin pritet të arrestohet për pjesëmarrjen e tij në protestat në Moskë kundër dërgimit të qindra mijëra rezervistëve në Ukrainë. Por ajo që ai nuk priste ishte se do t’i jepej një fletëthirrje për të shkuar në front.

Disa orë pasi Vladimir Putin njoftoi të mërkurën mobilizimin e 300,000 burrave dhe grave, Mikhail, një muzikant 29-vjeçar, shkoi për të demonstruar në Arbat Avenue. Ashtu si rreth 1300 njerëz të tjerë në të gjithë vendin, ai u arrestua.

“Po prisja të zakonshmet (procedurat): arrestim, komisariat, gjykatë”, tha i riu, i cili u kontaktua me telefon nga AFP të enjten.

“Por kur më thanë, ‘Nesër do të shkosh në luftë’, ishte një surprizë”, tha ai.

Sipas organizatës qeveritare OVD-Info, e cila monitoron protestat në të gjithë Rusinë, Svetin nuk është i vetmi protestues i urdhëruar në stacionin e policisë pas arrestimit të tij, dhe zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se nuk ka asgjë “të paligjshme” në këtë.

“Ose firmos ose shko në burg”

Svetin thotë se pas arrestimit të tij, oficerët e çuan në një dhomë të veçantë ku donin që ai të nënshkruante një thirrje për të shkuar në një qendër rekrutimi ushtarak.

“Ose firmos këtë ose do të bësh dhjetë vjet burg”, u kërcënua 29-vjeçari që kundërshton sulmin e nisur më 24 shkurt nga Rusia kundër Ukrainës.

Të martën, në prag të rekrutimit të pjesshëm, Parlamenti miratoi dënime të rënda me burg për ata që refuzojnë të bashkohen me ushtrinë ose dezertojnë. Megjithatë, ky ligj ende nuk ka hyrë në fuqi.

Svetin refuzoi të nënshkruante urdhrin, me këshillën e avokatit të tij, dhe u lirua të enjten në orën 5:00 të mëngjesit.

Megjithatë, policia e paralajmëroi atë se Komiteti i fuqishëm Hetimor i Rusisë, i cili është përgjegjës për hetimet e mëdha kriminale, do të informohej për refuzimin e tij dhe se ai do të përballej me “probleme të mëdha”.

“Fatkeqësisht kam nënshkruar”

Andrei, i cili mbushi 18 vjeç javën e kaluar, gjithashtu mori pjesë në protestat në Moskë të mërkurën. Ai gjithashtu u arrestua dhe u lëshua një fletëthirrje.

Por ndryshe nga Svetin, adoleshenti nënshkroi dokumentin nën “kërcënim”, një kopje dixhitale e të cilit AFP ishte në gjendje ta shqyrtonte.

“Ishte e qartë se nuk mund të shpëtoja. Pashë përreth dhe vendosa të mos rezistoja”,  tha i riu i kontaktuar nga AFP me telefon. “Fatkeqësisht, kam nënshkruar”.

Sidoqoftë, Andrei sapo ka filluar studimet në universitet. Dhe Kremlini, si dhe ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu, kishin siguruar se asnjë student nuk do të thirrej, pasi forcat ruse flisnin për rezervistë me aftësi specifike ose përvojë ushtarake.

Andrei, i cili është ende në kërkim të një avokati, më në fund vendosi të mos shkojë në zyrën e rekrutimit në orën e caktuar, në orën 10 të mëngjesit të së enjtes. Dhe ai nuk e di se cilat do të jenë pasojat.

“Nuk u kam thënë ende asgjë prindërve të mi”, tregon ai.

“Unë do t’u tregoj atyre kur të kem një ide më të mirë se çfarë do të ndodhë me mua”, thotë i riu. /abcnews.al