Lufta në Ukrainë/ Zelensky: 1.5 milionë adoleshentë të rrezikuar nga depresioni

schedule11:28 - 28 Mars, 2023

schedule 11:28 - 28 Mars, 2023

“Rreth 1.5 milionë adoleshentë ukrainas janë në rrezik të depresionit, ankthit dhe problemeve të tjera psikologjike”, tha presidenti Volodymyr Zelensky në një video-mesazh drejtuar kombit të publikuar mbrëmë.

“Lufta po shkatërron fëmijërinë e fëmijëve ukrainas,” tha Zelensky, duke theksuar se “mijëra shkolla në Ukrainë janë dëmtuar ose shkatërruar plotësisht”.

Presidenti ukrainas më pas  tha se gati 2.7 milionë nxënës janë të detyruar të studiojnë në online.

/abcnews.al