Lu: Kushtetuta e ligji për Prokurorinë janë të qarta

schedule11:21 - 19 Janar, 2018

schedule 11:21 - 19 Janar, 2018

Kushtetuta dhe ligji për prokurorinë janë të qarta. Kështu përsëriti sot ambasadori i Shteteve të Bashkuara, deklaratën e bërë edhe në dhjetor të vitit të kaluar. Nëpërmjet një statusi në rrjetet sociale, selia diplomatike i jep përgjigje të gjithë atyre që mendojnë të kundërtën.

Ambasadori Amerikan në Tiranë Donald Lu përmes një postimi në faqen zyrtare të ambasadës në Facebook mbështet opinionin ligjor që OPDAT dhe EURALIUS i ofruan Parlamentit për ligjin për Prokurorinë.

“Kushtetuta dhe ligji për prokurorinë janë të qarta. Ambasada e SHBA mbështet opinionin ligjor që OPDAT dhe EURALIUS i kane dhënë parlamentit”- shkruan Donald Lu.

Nuk ka ndryshuar qëndrim Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për zgjedhjen e Prokurores së Përgjithshme të Përkohshme Arta Marku. Të ligjshme e konsideroi në dhjetor e po ashtu edhe një muaj më pas.

Reagimi nga selia diplomatike vjen pas deklaratave të opozitës, se Edi Rama po tenton të kapë drejtësinë dhe për ta shmangur sipas saj kërkojnë amendimin e kushtetutës dhe ligjit të prokurorisë, për largimin e kryprokurores Arta Marku dhe zgjedhjen e një prokurori të përgjithshëm të përkohshëm me veting dhe me 84 vota.

Pas ambasadorit Donal Lu reagon edhe kryeministri Edi Rama në rrjetet sociale ku I shpjegon miqve virtualë mënyrën se si opozita e lexon kushtetutën.

“Përkthimi shqip-shqip i SHBA rrëzon përsëri leximin shqip-shqup të Kushtetutës për drejtësinë.Shumë keqardhje dhe pak shpresë për reflektim”- shkruan Rama./abcnews.al