LRI dhe FRPD në protestë, të rinjtë veshin bluza me flamujt e shteteve anëtare të BE

schedule10:30 - 8 Maj, 2019

schedule 10:30 - 8 Maj, 2019

Protestuan të rinjtë e LRI dhe FRPD mëngjesin e së enjtes përpara Parlamentit. 28 të rinj të cilët veshën bluza me flamurin e secilit shtet anëtarë të Bashkimit Europian u shfaqën me kartonë të kuq në duar. Simbolika e kësaj proteste  është se BE refuzon kryeministrin Edi Rama.

Anëtarët e forumeve rinore të opozitës kanë protestuar disa herë duke iu referuar një simbolike te caktuar. Gjatë kësaj proteste nuk ka patur incidente e ndërsa tubimi është mbyllur brenda pak minutash paqësisht. Protesta vjen si vazhdimësi e protestave të nisura më 16 shkurt dhe kulmuan me dorëzimin e mandateve  për shkak se e konsideron parlamentin ilegjitim./ABC News Albania 24/7