Lideri i opozitës Alberto Fernandez zgjidhet Presidenti i ri i Argjentinës

schedule11:02 - 28 Tetor, 2019

schedule 11:02 - 28 Tetor, 2019

Presidenti i ri i Argjentinës është Alberto Fernandez. Ky i fundit fitoi me 48 për qind të votave. Presidenti republikan në largim, Makri, pranoi humbjen dhe ftoi kreun e ri të Shtetit në një mëngjes pune.

Alberto Fernandez është presidenti i ri i Argjentinës. Kandidati peronist I qendrës së majtë mundi Maurisio Makri duke marrë 48 për qind të votave përballë 40 për qind të presidentit në largim. Makrì, I cili ka humbur popullaritet për shkak të krizës së rëndë ekonomike ku ndodhet vendi, pranoi humbjen dhe ftoi Fernandez në një mëngjes pune.

Fernandez, I cili do të marrë detyrën në 10 dhjetor, falenderoi të gjithë popullin argjentinas I cili mori pjesë në botime dhe përshëndeti ata që duan një Argjentinë solidare dhe të barabartë, e cila mbron edukimin poblik, shëndetin dhe ata që punojnë.

Presidenti republikan në largim po mbyll mandatin e tij në një nga krizat më të këqija ekonomike që ka përjetuar vendi që nga viti 2001, me inflacionin në 37.3%, një borxh të madh dhe një nivel varfërie në rritje, 35.4%. thënë ndryshe, një argjentinas në tre është i varfër. Makri deklaroi se duhet të nisë një periudhë e rregullt tranzicioni që të sjellë paqen për të gjithë argjentinasit. /ABC News Albania 24/7