Lewandowski pranë largimit, Bayern Munich ka tre emra për të zëvendësuar polakun

schedule18:25 - 12 Prill, 2022

schedule 18:25 - 12 Prill, 2022

Raportet vazhdojnë të lidhin sulmuesin e Bayern Munichut, Robert Lewandowski me një largim të papritur nga Allianz Arena në verë.

Sulmuesi polak ende nuk e ka përkushtuar të ardhmen e tij afatgjatë në Bayern Munich, me kontratën e tij të caktuar të skadojë në vitin 2023.

Besohet se Lewandowski është i hapur për një largim nga Gjermania dhe gjiganti spanjoll Barcelona thuhet se është i interesuar për nënshkrimin e tij.

Sulmuesi, i cili iu bashkua Bayern Munichut në vitin 2014 nga rivalët Borussia Dortmund në një transfertë të lirë, ka shënuar 340 gola për bavarezët. Ai është aktualisht golashënuesi i dytë më i mirë i të gjitha kohërave të klubit, vetëm pas legjendës së klubit Gerd Muller.

Ashtu siç pritej, gjigantët gjermanë do të bëjnë të pamundurën për të gjetur një zëvendësues të përshtatshëm për “makinën” polake të golit.

Tre sulmues thuhet se do të jenë në listën e emrave për të zëvendësuar polakun.

Darwin Nunez (Benfica)

Sulmuesi 22-vjeçar uruguajan Nunez është aktualisht një nga sulmuesit e rinj më të kërkuar në Evropë.

Sulmuesi i Benfica-s është një lojtar vdekjeprurës dhe i qetë, i cili shënon në mënyrë të ngjashme për polakin për shkak të karakteristikave të tyre të ngjashme.

Nunez ka shënuar 31 gola mbresëlënës dhe ka dhënë tre asistime në të gjitha garat për Benfikën këtë sezon.

Një lëvizje për Nunez do të ishte një transferim ideal për Bayern Munich, duke marrë parasysh moshën e tij. Ai mund të luajë për bavarezët për një kohë të gjatë ashtu si Lewandowski.

Timo Werner (Chelsea)

Një tjetër sulmues i cili gjithashtu mund të jetë një zëvendësues i denjë për Lewandowski në Bayern Munich është sulmuesi 26-vjeçar Werner.

Edhe pse sulmuesi i Chelseat nuk është në të vërtetë një zëvendësues i ngjashëm me Lewandowski, përvoja e tij në Bundesligën gjermane mund të jetë një avantazh për Bayern Munich.

Werner kaloi katër sezone të mira në RB Leipzig në Gjermani midis 2016-2020 dhe tejkaloi Daniel Frahn për t’u bërë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të klubit, me 95 gola.

Sezonin e tij të fundit në Leipzig e pa atë të dalë i dyti pas Lewandowskit në garën për këpucën e artë në Gjermani me 28 gola dhe tetë asistime në 34 ndeshje.

Erling Haaland (Borussia Dortmund)

Rivali i drejtpërdrejtë i Lewandowskit në Bundesligë, Haaland, potencialisht mund të përfundojë të jetë zëvendësuesi i tij.

Sulmuesi norvegjez 21-vjeçar konsiderohet si një nga sulmuesit më të mirë në futbollin botëror dhe ka qenë i lidhur me një sërë klubesh më të mira në Evropë.

Haaland ka shënuar 31 gola në të gjitha garat si për klubin ashtu edhe për kombëtaren këtë sezon, me 16 prej tyre që vijnë në Bundesligë për Borussia Dortmund.

Sezonin e kaluar, ai shënoi gjithsej 48 gola për klubin dhe kombëtaren. Ai shënoi 27 gola në ligë për Dortmundin si dhe 10 në Ligën e Kampionëve.

Megjithëse Haaland pritet të ketë një tarifë të madhe transferimi, duke marrë parasysh marrëdhëniet e mira të Bayern Munich me Dortmundin, kjo mund të ndihmojë në negociata. Bavarezët kanë shkëmbyer lojtarë të shumtë me verdhezinjtë./ h.ll/abcnews.al