Kryeministri Zaev dorëzon propozimin për riformatimin e qeverisë

schedule13:00 - 21 Qershor, 2019

schedule 13:00 - 21 Qershor, 2019

Sërish ndryshime në qeverinë e Maqedoniësë së Veriut. Kryeministri Zoran Zaev dorëzon gjatë dirës në parlamentin e vendit propozimin e tij për ndryshime në qeveri. Sipas mediave në vend priten të paktën 8 zëvendësime ministrash.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev dorëzon sot në Kuvend propozimin për  ndryshimet në kabinetin e tij qeveritar.  Sipas  paralajmërimeve të tij do të të ketë gjithsej tetë ndërrime ministrash e  zv/ministrash dhe  të rreth 20 drejtuesve të ndërmarrjeve publike. TV Klan Macedonia mëson se në ekipin përfaqësues të BDI-së do të ketë dy ndryshime në rang ministror:

Ekonomisti me përvojë evropiane Naser Nuredini është emër i ri  në kabinetin qeveritar dhe do të drejtojë Ministrinë e Mjedisit e të Planifikimit Hapësinor, kurse Sadulla Duraku, që deri tash ishte bë ballë të këtij dikasteri, do të drejtojë Ministrinë e re për Sistem Politik.

Paralajmërohet se integristët do të propozojnë edhe emra të rinj  të drejtuesve të disa disa drejtorive të ndërmarrjeve publike. Ndërkohë, ende nuk është e qartë nëse Kryeministri ka rënë dakord për ‘rokadën’  me Rilindjen Demokratike Kombëtare që LDP-ja të marrë Ministrinë e Pushtetit Lokal kurse kësaj partie t’i jepet ndonjë dikaster tjetër.

Pas dorëheqjes së Asaf Ademit nga posti i ministrit të Kulturës, mësohet se në vend të tij, po nga Alternativa, do të vijë profesori universitar Hysni Ismaili./ABC News Albania 24/7