Korçë, i vënë zjarr tokës për ta pastruar, rrezikuan banesat pranë

schedule16:15 - 13 Gusht, 2019

schedule 16:15 - 13 Gusht, 2019

Një zjarr i madh ra në afërsi të rrugës nacionale Korçe – Ersekë, në vendin e quajtur Antenat. Flakët kanë përfshirë një sipërfaqe toke dhe një banesë u rrezikua.  Flakët e zjarrit ishin intensive dhe era favorizonte përhapjen e tyre. Dyshohet se ai ishte  i qëllimshëm dhe është vënë nga banorët për të pastruar tokën nga barërat. Dy zjarrfikëse ndërhynë në kohë dhe vunë në kontroll përhapjen e tyre./ABC News Albania 24/7