Kongresi amerikan miraton paketën e re të ndihmës për Ukrainën

schedule21:19 - 30 Shtator, 2022

schedule 21:19 - 30 Shtator, 2022

Kongresi ka miratuar 12.3 miliardë dollarë ndihmë të premten për Ukrainën, si pjesë e një projekt-ligji për shpenzime që synon të parandalojë një mbyllje kaotike të qeverisë përpara afatit të mesnatës.

Paketa, e cila u miratua vetëm disa orë pasi presidenti rus Vladimir Putin aneksoi katër rajone ukrainase të pushtuara nga Rusia, përfshin 3 miliardë dollarë për armë, furnizime dhe paga për ushtrinë e Ukrainës dhe autorizon presidentin Joe Biden të drejtojë Pentagonin të transferojë 3.7 miliardë dollarë armë dhe të tjera në Ukrainë.

E ashtuquajtura rezolutë e vazhdueshme – miratuar me 230 vota kundër 201 kundër, me 10 republikanë që u bashkohen demokratëve – gjithashtu siguron 4.5 miliardë dollarë për Kievin për të mbajtur financat e vendit të qëndrueshme dhe për të mbajtur qeverinë në funksion.

Alokimi e çon shumën totale të kontributit të SHBA në 65 miliardë dollarë, bën me dije Guardian.

“Kjo ndihmë e re granti është një demonstrim i mëtejshëm i besimit të SHBA-së në Ukrainë dhe do të mbështesë operacionet kritike të qeverisë dhe do të ofrojë lehtësim për popullin ukrainas që vuan nga lufta brutale e Rusisë”, tha në një deklaratë sekretarja e Thesarit, Janet Yellen.

“Në mënyrë kritike, ky financim do të ndihmojë gjithashtu në forcimin e rezistencës guximtare të Ukrainës ndaj luftës së paligjshme të agresionit të Putinit. Ne u bëjmë thirrje donatorëve të tjerë që jo vetëm të përshpejtojnë disbursimet e tyre ekzistuese në Ukrainë, por edhe të rrisin shkallën e tyre të ndihmës”, shtoi ajo. /abcnews.al