“Kinemaja, viktimë e parasë, lamtumirë….”! Sot e mori Covid-19, rrëfimi i Fejzos 2 vite më parë

schedule13:51 - 22 Nëntor, 2020

schedule 13:51 - 22 Nëntor, 2020

Me emrin e Muharrem Fejzos janë të lidhur disa prej filmave të rëndësishëm të kinemasë shqiptare, si “Kapedani”, “Mësonjtorja”, “Muri i gjallë” apo “Operacioni i zjarrit”.  Sot regjisori i madh u shua, pasi humbi luftën me koronavirusin.

Dy vite më parë në një intervistë për ABC Neqs, ai rrëfeu tre dimensionet e artit, skulpturën, grimin dhe regjinë. Kinematografia shqiptare sot është në zi, pasi humbi një nga regjisorët më të mëdhenj. /db/ abcnews.al