“Kinder Suprise” tërheq miliona çokollata nga tregu, përmbajnë bakterin e rrezikshëm

schedule16:58 - 4 Prill, 2022

schedule 16:58 - 4 Prill, 2022

Kompania “Ferrero” ka tërhequr nga tregu miliona pako të çokollatave të preferuara të fëmijëve “Kinder Surprise”. Siç bëjnë me dije autoritetet shëndetërore angleze dhe skoceze, bëhet fjalë për çokollatat Kinder Surprisë të prodhuara në Belgjikë dhe që kanë datën e skadencës mes 11 korrikut 2022 dhe 7 tetorit 2022.

Kompania dyshon se ky prodhim është i kontaminuar me bakterin e Salmonelës, i cili shkakton diarre, dhimbje koke, ethe, ndërsa mund të çojë deri në humbje jete nëse nuk trajtohet siç duhet. Deri më tani janë raportuar shumë raste të Salmonelës në shtete të ndryshme të Bashkimit Europian dhe ishullit britanik duke bërë që të hidhen dyshime se lidhen pikërisht me këtë produkt, raporton abcnews.al.

Para se kompania të urdhëronte tërheqjen e produktit autoritetet kryen hetime duke hedhur dyshime të forta se ishte pikërisht kjo çokollatë që kishte shkaktuar më shumë se 100 raste me Salmonelë në Europën Perëndimore dhe në ishullin britanik.

Agjencia e Standardizimit të Ushqimeve në Britaninë e Madhe i ka bërë thirrje konsumatorëve që të mos i hanë këto çokollata nëse i kanë blerë. /abcnews.al