Kina: Do të rrisim bashkëpunimin me Rusinë

schedule09:16 - 20 Prill, 2022

schedule 09:16 - 20 Prill, 2022

Shumica kanë menduar se pas pushtimit rus të Ukrainës, Kina do t’i bënte presion Vladimir Putinit për të ndryshuar kursin  por deri tani nuk ka ndodhur asgjë e tillë, sipas skynews.

Ministria e Jashtme e Kinës ka siguruar Rusinë se do të vazhdojë të rrisë “koordinimin strategjik” me vendin, pavarësisht nga paqëndrueshmëria ndërkombëtare. Zëvëndësministri i jashtëm kinez Le Yucheng tha gjithashtu se një rritje prej 30% në tregtinë midis dy vendeve në fillim të këtij viti tregoi fuqizimin midis vendeve.

“Pavarësisht se si mund të ndryshojë peizazhi ndërkombëtar, Kina do të vazhdojë të forcojë koordinimin strategjik me Rusinë dhe të mbrojë  interesat e përbashkëta të dy vendeve”, thuhet në deklaratë.

/abcnews.al