Khamenei udhëheq sot lutjet e së Premtes për viktimat e avionit të rrëzuar

07:45 | 17/01/202007:450

Udhëheqësi Suprem i Iranit Ayatollah Ali Khamenei do të udhëheqë lutjet e së Premtes në kryeqytetin Teheran. Kjo do të jetë hera e parë pas tetë vitesh mungesë. Khamenei nuk e ka kryer këtë rit të rëndësishëm për myslimanët që prej vitit 2012.

Ky veprim i Khamenei vjen në vazhdën e protestave për rrëzimin e avionit ukrainas nga ushtria iraniane javën e kaluar. Udhëheqja e Iranit është gjithashtu nën presion mbi një rënie të mprehtë në ekonomi të sjellë nga sanksionet amerikane.

Të Mërkurën, Presidenti Hassan Rouhani bëri thirrje për unitetin kombëtar. Por në një shenjë të rrallë të fërkimit brenda regjimit iranian, Rouhani i bëri thirrje ushtrisë që të jepte një llogari të plotë për mënyrën se si e rrëzoi avionin.

Aeroporti Ndërkombëtar i Avionëve të Ukrainës Boeing 737-800, u rrëzua menjëherë pasi u nis nga Teherani, dhe humbën jetën 176 pasagjerët në bord./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono