Keni fjetur vetëm 3 orë? Si do ta kaloni ditën në punë

schedule14:14 - 1 Dhjetor, 2021

schedule 14:14 - 1 Dhjetor, 2021

Të gjithë kemi vuajtur prej saj. Foshnja jonë ka dhimbje barku ose dalin dhëmbë ose vogëlushi ynë më i madh kishte temperaturë ose lagte shtratin e tij gjatë natës ose thjesht u ngrit dhe erdhi dhe na zgjoi. Shtatë herë.

Sa e lehtë është pas një nate të tillë të shkosh në punë dhe të punosh si një profesionist i qëndrueshëm? Aspak! Për fat të mirë, ne nënat kemi mësuar të mbijetojmë edhe me orë minimale gjumë. Përveç kësaj, këto këshilla patjetër do t’ju ndihmojnë:

Hani një mëngjes me shumë proteina

Edhe nëse nuk keni fare kohë, shmangni daljen nga shtëpia, mund të hani diçka. Ajo që trupi juaj ka nevojë është diçka me proteina, si për shembull një ose 2 feta gjeldeti të zier. Do t’ju japë energjinë që ju nevojitet për të përballuar. Dhe, sigurisht, mos harroni kafen tuaj!

Përvetësoni pamjen e ngathët

Nuk ka asnjë arsye për t’u shqetësuar se nuk arrini të rregulloni flokët. Në fund të fundit, nyjet e lëmuara janë shumë në modë, si dhe gërshetat dhe janë një zgjidhje ideale për ata idiotë që refuzojnë me kokëfortësi të qëndrojnë në vend. Sa i përket stilimit, mos u lodhni shumë! Një palë xhinse me një bluzë apo një fund të ngushtë me një këmishë është në rregull. Kompletoni look-un me një palë vathë ‘boho’ dhe këpucë komode dhe jeni gati!

Pini shumë ujë

Uji është thelbësor për trupin sepse ndihmon në transportin e oksigjenit dhe lëndëve ushqyese në qeliza dhe ndihmon në rregullimin e temperaturës së trupit. Pa ujë të mjaftueshëm do të ndiheni edhe më të lodhur, ndërkohë që ka të ngjarë të vuani nga një dhimbje koke.

Merrni një sy gjumë (nëse është e mundur)

Nëse udhëtoni për punë në metro, mund të jeni në gjendje të mbyllni qepallat për disa minuta rrugës. Nuk e keni idenë se sa do t’ju rinojë.

Bëni një shëtitje në ajër të pastër

Opsioni i dytë më i mirë pas gjumit është një shëtitje. Ushtrimi do t’ju japë energji për të vazhduar më fuqishëm në zyrë derisa të përfundoni punën tuaj.

Merrni disa ushqime të shëndetshme me vete

Vendosni një qese me arra ose 2-3 fruta të freskëta në sirtarin e zyrës tuaj. Kur ndiheni sikur do të bini në gjumë në tastierën e kompjuterit, përtypni diçka. Në këtë mënyrë do të rifitoni energjinë dhe do të shmangni tundimin për të marrë diçka të yndyrshme apo të ëmbël nga mensa, gjë që së shpejti do t’ju bëjë të ndiheni edhe më të rraskapitur!/abcnews.al