Rajoni

nursee.jpg
Sid Orela10:24 | 27/03/2020

Është konfirmuar rasti i parë me koronavirus brenda stafit mjekësor në Kosovë. Sipas raportimeve, bëhet fjalë për një infermiere e cila kujdesej për pacientët me Covid-19.

Klinika Infektive e Kosovës, ka njoftuar se deri më tani janë duke u trajtuar gjithsej 34 pacientë me koronavirus. Mes tyre është edhe një infermiere. Mes pacientëve që ndodhen në spital, raportohet se 26 prej tyre janë në gjendje të qëndrueshme dhe ndërsa 8 prej tyre kanë nevojë për oksigjeno-terapi.

Deri më tani, Kosova numëron 86 raste të konfirmuara me koronavirus dhe një viktimë.

singa.jpg
Sid Orela09:29 | 27/03/2020

Njerëzit në Singapor mund të përfundojnë në burg për gjashtë muaj nëse qëndrojnë afër me persona të tjerë. Rregullat e reja strikte vinë në kuadër të përpjekjeve të vendit për të mbajtur nën kontroll epideminë e shkaktuar nga koronavirusi.

Qytetshteti ka njoftuar një seri masash të reja shtrënguese për të luftuar virusin, përfshirë këtu mbylljen e bareve dhe kinemave si dhe pezullimin e eventeve që kërkojnë pjesëmarrje të madhe njerëzish.

Kështu, në kuadër të distancimit social, tashmë mund të përfundosh në burg nëse qëndron më pak se një metër afër me persona të tjerë shkruan abcnews.al

Njerëzit e kanë të ndaluar që të qëndrojnë qëllimisht shumë afër dikujt tjetër në radhë, ose të ulen në një vend më pak se një metër nga një individ tjetër në një vend publik, sipas rregullave. Ata që gjenden fajtorë për thyerjen e rregullave përballen me burg deri në gjashtë muaj dhe me gjobë maksimale prej 7,000 dollarësh.

Sipas të dhënave në worldmeters, numri i personave të infektuar me koronavirus në Singapor është 683, ndërsa deri më tani kanë ndërruar jetë dy persona. /abcnews.al

1582708406-Koronavirus-test-7-800x445-1-600x360-1-1.jpg
eri Ida22:23 | 26/03/2020

Shtatë raste të tjera të reja janë konfirmuar mbrëmjen e kësaj të enjteje me koronavirus në Kosovë.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Puplike të Kosovës (IKSHPK), ka bërë me dije se pas konfirmimikt të këtyre rasteve numri i përgjithshëm i të prekurve deri më taninë kosovë ka shkuar në 86 persona.

“Sonte më 26.03.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar edhe 25 mostra nga Malisheva prej të cilëve 7 rezultuan pozitive. Të gjitha rastet janë të njohura, të kontaktuara dhe në vetëizolim. Ekipet e IKSHPK në vazhdimësi përgjatë 24 orëve janë duke u kontaktuar dhe mbikëqyrë të gjitha kontaktet e rasteve, si dhe kontaktet e kontakteve duke iu obliguar për vetëizolim dhe të kërkojnë ndihmë mjekësore nëse kanë simptome”, thuhet në njoftimin e IKSHPK’së./abcnews.al

aksidenti-1.jpg
eri Ida20:30 | 26/03/2020

Tre persona kanë humbur jetën këtë të enjte në një aksident të rëndë që ka ndodhur në autostradën Prishtinë – Shkup, në afërsi  të Babushit.

zëdhënësja e Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Luljeta Mehmeti ka bërë me dije se aksidenti i rëndë ka ndodhur rreth orës 19.00 , ku janë përfshirë tre.

“Mund të konfirmojmë se sot rreth orës 19:00 ka ndodhur një aksident trafiku në mes të 3 veturave në autostradën Prishtinë – Shkup, në afërsi të Babushit. Policia e Kosovës i është përgjigjur rastit menjëherë në koordinim me Prokurorin e Shtetit, Ekipet Mjekësore si dhe Kompanitë për Menaxhimin dhe Mirëmbajtjen e Autostradës. Si pasoj e aksidentit ekipet mjekësore kanë konstatuar vdekjen e tre  personave”, tha ajo.

Ndër të tjera ajo ka bërë me dije se si pasoj e aksidentit ekipet mjekësore kanë konstatuar vdekjen e tre personave. /abcnews.al

koosve-koronavirusi.jpg
ger ta18:01 | 26/03/2020

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia në Kosovë ka njoftuar se janë konfirmuar edhe tëtë raste të reja me koronavirus, duke e çuar në total 79 numrin e të prekurve me Covid-19.

Përmes një postimi në Facebook, Vitia ka njoftuar edhe për shërimin e një prej pacientëve.

“Sot në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR,  janë testuar 79 persona nga të cilet 8 kanë rezultuar pozitiv. Megjithatë më në fund e kemi lajmin e mirë. Njëri nga pacientët edhe pas testimit të dytë ka dalur NEGATIV. Sipas rekomandimeve të OBSh kur dy mostra negative të një personi me një ditē distancë kohore, tregojnë shërimin nga COVID-19”, ka shkruar Vitia. /abcnews.al

greqi-koronavirusii.jpg
ger ta17:14 | 26/03/2020

Një foshnjë e sapo lindur ka rezultuar pozitiv nga koronavirusi në Greqi. Mediat greke raportojnë se foshnja ka lindur një javë më parë në spitalin Grevena.

Sipas informacioneve foshnja është në gjendje të mirë shëndetësore, dhe të gjitha provat e deritanishme tregojnë se ai nuk u sëmur në spitalin Grevena, por kur doli prej andej dhe shkoi me nënën e tij në shtëpi në Kastoria.

Ende nuk dihet nëse nëna e foshnjës është gjithashtu e infektuar nga Covid-19. /abcnews.al

unnamed-10.jpg
eri Ida17:08 | 26/03/2020

71 raste të reja dhe tre viktima janë shënuar në orët e fundit në Greqi.

Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, sëmundje infektive Sotiris Tsiodras, në një deklaratë për mediat është shprehur se deri më tani si pasojë e koronavirusit janë konfirmuar pozitive 892 pacientë dhe 26 persona kanë humbur jetën.

Zëdhënësi i ministrisë është shprehur se 21 nga viktimat kanë qenë burra dhe 5 prej tyre femra.

Greqia deri më tani është dhe vendi më i prekur në Ballkan nga koronavirus për sa i përket numrit të viktimave dhe qytetarëve të infektuar./abcnews.al

90444111_218672802549412_4832313682354503680_n.png
eri Ida16:54 | 26/03/2020

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi pas rrëzimit të qeverisë së Kosovës që ndodhi një ditë më parë është shprehur se do të ftojë në një konsultim liderët e të gjitha partive politike për të shikuar mundësinë e krijimit të qeverisë së re të vendit.

Në një komunikim për mediat Thaçi është shprehur se si president i vendit do të respektojë Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës.

“Pas rënies së qeverisë si president i vendit pa humbur kohë do të fillojë konsultimet me liderët e të gjitha partive parlamentare për të shikuar mundësinë e krijimit të qeverisë të re të stabilitetit, unitetit dhe të gjithë përfshirjes. Në çdo hap timin, si presidenti vendit, do e respektoj në plotëni Kushtetutën dhe ligjet e vendit”, tha Thaçi.

Ndërkohë një ndatë më parë është rrëzuar dhe qeveria e Albin Kurtit, me 82 vota pro, 32 kundër dhe 1 abstenim Kuvendi i Republikës së Kosovës./abcnews.al

kroaciii-1280x797.jpg
ger ta16:10 | 26/03/2020

Ka shkuar në dy numri i viktimave nga koronavirusi në Kroaci, ndërsa numri i të infektuarve në 481.

Ministri Kroat i Shëndetësisë, Vili Beros theksoi se gjendja e shumicës së pacientëve me koronavirus është e mirë dhe vetëm një pjesë e vogël trajtohet në njësitë e kujdesit intensiv.

Beros përsëriti që qytetarët duhet t’u përmbahen rreptësisht masave paraprake dhe të ndjekin udhëzimet e autoriteteve.

“Sjellja me përgjegjësi”,  siç tha ai “është e nevojshme nga të gjithë për të ndaluar përhapjen e pandemisë”.

Gjithashtu ministri njoftoi se spitali “Fran Mihaljevic” në Zagreb do të bëhet qendra kryesore për trajtimin e pacientëve me sëmundje koronare të zemrës që kanë nevojë për njësi të kujdesit intensiv.

Instituti Kroat i Shëndetit Publik njoftoi se gjithsej 21 mjekë dhe 7 infermierë janë pozitivë për koronavirusin, ndërsa 32,000 njerëz në të gjithë vendin janë në izolim.

6E90E0A6-7F73-4B94-A3FC-49E87CA620DC-750x450-1.jpeg
eri Ida16:06 | 26/03/2020

73 raste të reja janë konfirmuar pozitive të prekur nga koronavirusi në Serbi duke e çuuar në 457 numrin e përgjithshëm të personave të infektuar.

mediat vendase bëjnë me dije se nga raporti i fundit i realizuar në Serbi ku janë testuar 295 individëve, 73 prej të cilëve ishin pozitivë dhe 222 negativë.

Ndërkohë deri më tani si pasojë e koronavirusit kanë humbur jetën 7 persona ne Serbi./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono