Kuriozitete

d081cdaa-f9d5-4d91-a948-ef999ff684e7.jpg
Autor E13:37 | 26/03/2020

Banorë të një fshati në Lis të Matit kanë konstatuar në kotecin e pulave të tyre një zog me katër këmbë.

Kjo është vënë re një ditë më parë teksa familjarët kanë konstatuar se klloçka që rrinte prej javësh mbi vezë kishte çeluar zogjtë e saj.

Zogu i cili ka dalë në jetë sëbashku me tetë zogj të tjerë, ra në sy të familjarëve të cilët nisën të tregonin një kujdes të shtuar për të.

Këtë të enjte, zogu arrinte të ecte vetë, ndonëse dy këmbët e pasme nuk mund t’i përdorte.

Familjarët thanë se nuk u kanë besuar syve kur e kanë parë për herë të parë, ndërsa kishin parë e dëgjuar për deformime gjenetike vetëm në media.

Ata kanë vendosur që ta mbajnë zogun dhe të kujdesen që ai të rritet. /abcnews.al

640-0-5e7b7bfaead0b.jpg
So Nila10:17 | 26/03/2020

Për të gjithë ne në vetë-izolim, pandemia na detyron të ‘rivendosemi’. Por si të ‘rivendosemi’? Secili prej nesh mund ta përdorë këtë periudhë për t’u forcuar. Ne vazhdojmë të shkojmë tek burime të jashtme për të gjetur lirinë e mendjes dhe shpirtit.

Juhi Singh është një specialiste e mjekësisë orientale dhe kultivuese e bimëve kineze. Ajo është themeluesja e Qendrës Juhi Ash, e cila ndodhet në Manhattan. Juhi ndan me ne disa këshilla të vlefshme për këtë periudhë stresuese që po kalojmë.

Dieta ‘Ayurvedic’

Kur ushqimet janë gati duke mbaruar, shumica prej nesh mund të ketë ende disa të ngrira. Nga pikëpamja etike, nuk më pëlqejnë mbeturinat. Nga pikëpamja ushqyese, them këtë: Nëse del nga ngrirja i mykur, hidheni.

Dieta Ayurvedic është një dietë me bazë bimore, e përgatitur me erëza medicinale, të cilat mund të përfshihen në çdo vakt. Nuk është rreptësisht vegjetariane. Zgjedhja personale dhe nevojat ushqyese duhet të merren në konsideratë.

Hari elaichi (kardamom jeshil) është një burim i shtojcave që ndihmon në tretje dhe ul presionin e gjakut. Ai është anti-inflamator gjithashtu.

Tjetri është pluhuri jeera. Kjo erëz tokësore shoqëron receta të këndshme, si supat dhe është një burim i mirë i fibrave, fosforit, kaliumit, bakrit, kalciumit, hekurit, magnezit dhe manganit. Studimet mbi të zbulojnë përfitime të mundshme shëndetësore në luftimin e diabetit, kolesterolit të lartë, sheqerit të lartë në gjak dhe varësisë nga droga. Ai lufton bakteret dhe parazitët, forcon sistemin tuaj imunitar dhe ndihmon në rënien në peshë.

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, është pluhuri lal mirch (djegës i kuq). Ai është burim i vitaminës C dhe kaliumit. Është i mirë për sistemin tuaj imunitar dhe shëndetin e zemrës, si dhe është mjaft i shijshëm kur e hidhni në salmon.

Erëzat medicinale janë si spërkatja e pluhurit të zanave mbi shëndetin tuaj.

Vitaminat

Cilësia e vitaminave që ju merrni është thelbësore. Rruga e brendshme e ushqyesve është e ndërlikuar. Sa më i pasur në vitamina të jetë ushqimi juaj, aq më të lumtura do të jenë qelizat. Unë rekomandoj ushqime të pastra, bio, sepse ato forcojnë sistemin imunitar, kanë vitaminën D3 dhe zink. Kur i merrni bio, ato përmbajnë 96% vlera ushqyese, ndërsa kur janë të përpunuara, vetëm 6%.

Qartësoni mendimet tuaja

Tani le të futemi pak në mendjen tuaj. E di që të gjithë jemi të shqetësuar. Por ne kemi kontroll të plotë mbi mendimet tona. Ju nuk do të bluani më të njëjtat mendime. Ju do të mësoni se cilat mendime duhet të mbani dhe cilat duhet t’i largoni. Ju do të meditoni! A e shtova frikën tuaj? Sinqerisht, unë nuk e kuptoj këtë frikë. Ju keni shumë shqetësime dhe të përpiqeni për të rënë në qetësi, nuk është njëri prej tyre.

Mendoni jashtë kutisë. Ka shumë instruktorë të papunë të kërcimit atje, të cilët janë të lumtur të na ofrojnë një klasë virtuale, imagjinoj. Trupat tanë do të na falënderojnë për lëvizjen. Truri ynë do të na falënderojë për sfidimin e një aftësie të re. Perspektiva është aftësia që na nevojitet.

‘National Geographic’ mund të jetë burimi më i ditur dhe më i besueshëm që mund të gjeni për informacion specifik në çdo fushë. Njohuria më specifike që na nevojitet tani është udhëzimi në lidhje me shëndetin tonë. Ne jemi secili një element integral i së tërës. Kjo njohuri duhet të na ngrejë shpirtin. Njëri nga ne do të pastrojë ujërat dhe qiejt. Shpirtra të ngritur do të thotë një sistem imunitar i ngritur.

Të zgjedhësh të ndjekësh zërin më të lartë në vend të zërit më të ditur, është momenti kur filloni të rrëshqisni në një territor aq të rrezikshëm, sa një virus mund t’ju marrë.

Siguria është shqetësimi juaj kryesor tani. Praktikuesit tuaj të kujdesit shëndetësor janë aleatët tuaj. Plani individual i kujdesit shëndetësor i një pacienti bazohet në kushtetutën e tyre unike, shëndetin ekzistues, stilin e jetës dhe nevojat personale. Shëndeti i mirë është në duart tuaja fillimisht dhe pastaj në duart e mjekësisë.

Me një mendje të shëndetshme, ne kemi fuqinë të kontrollojmë mendimet tona. Me një trup të shëndetshëm, ne kemi fuqinë të veprojmë mbi ta. Me një shpirt të shëndetshëm, ne kemi mundësinë të veprojmë me dinjitet./abcnews.al

 

 

c-1.jpg
Sid Orela14:51 | 25/03/2020

Mjekët në Nju Jork po u japin pacientëve që ndodhen në gjendje të rëndë doza të mëdha me vitamninë C. Kjo taktikë thuhet se ka ndihmuar shumë personat e prekur nga koronavirusi në Kinë.

Mjeku Andreë Weber, tregoi se ai u ka dhënë pacientëve që ndodhen në kujdes intesiv 1,500 miligram vitamine C intravenoze. Më pas, këtyre pacientëve u ri-rregullohen dozat e antioksidantit tre ose katër herë në ditë, shpjegoi mjeku për New York Post.

Çdo dozë që u jepet këtyre pacientëve është më shumë se 16 herë me e lartë se doza ditore e lejuar për marrjen e vitaminës C. Per meshkujt e rritur, doza e lejuar është 90 milligramë ndërsa doza e lejuar për gratë është 75 miligramë, shkruan abcnews.al

Weber tregoi më tej se regjimi që ai përmend më sipër është i bazuar në trajtime eksperimentale që u praktikuan tek pacientët e sëmurë me koronavirus në Kinë.

Ai shpjegoi:

“Pacientët që morën vitaminë C, u bënë shumë herë më mirë se ata që nuk e morën. Ndihmon shumë, por nuk përmendet shumë pasi nuk është e nënvlerësuar.”

200320194146-coronavirus-testing-griffin-pkg-exlarge-169.jpg
So Nila14:10 | 25/03/2020

Në javën e parë të janarit, dolën raporte se një  formë e re misterioze  e pneumonisë kishte prekur dhjetëra njerëz në Kinë. Disa ishin në një gjendje kritike, dhe disa kishin lezione invazive në të dy mushkëritë shkruan CNN

Mijëra milje larg në Berlin, shkencëtari gjerman Olfert Landt ishte tashmë në gatishmëri. Për 30 vite, ai kishte punuar në diagnostikimin e sëmundjeve në zhvillim, përfshirë sindromën e rëndë akute të frymëmarrjes (SARS). Ai dëshironte të bënte një provë për të ndihmuar mjekët të diagnostikonin sëmundjen – dhe ai donte ta bënte  atë sa më shpejt.

Kur bëhet fjalë për ndalimin e përhapjes së një pandemie, testimi është thelbësor. Nëse një person është diagnostikuar, ata mund të izolohen nga të tjerët dhe të trajtohen siç duhet.

Siç tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus në  fillim të këtij muaji : “Ne kemi një mesazh të thjeshtë për të gjitha vendet: testo, testo, testo”.

Por gati tre muaj pasi Landt vuri re për herë të parë raportet për një sëmundje misterioze, vendet në mbarë botën ende po përpiqen të testojnë për Covid-19, sëmundjen infektive të shkaktuar nga një koronavirus i ri. Disa teste janë të pasakta, të tjerëve u desh shumë kohë për të krijuar, dhe tani kompanitë e testimit po paralajmërojnë se po punojnë me materiale të dobëta.

Kjo shtron një pyetje të rëndësishme: nëse një test mund të zhvillohet kaq shpejt, pse disa vende ende po luftojnë?

Mënyra standarde për të zbuluar një virus është përdorimi i një teknike që quhet reaksion i zinxhirit polimerazë (PCR). E shpikur në vitet 1980, PCR përdoret për një sërë gjërash, nga identifikimi i ADN-së së një të dyshuari në një skenë krimi, deri në provën nëse një frut është i infektuar me një virus.

Para se të bëni një test PCR, ARN në një virus duhet të shndërrohet në një kopje të ADN-së, raporton abcnews.al

Nëse ata gjejnë objektivat e gjeneve, atëherë këto  kopjohen vazhdimisht, shpjegoi Maureen Ferran, një profesor i asociuar i biologjisë në Rochester Institute of Technology.

Sa herë që bëhet një kopje e ADN-së, do të lëshohet drita. Nëse ka shumë dritë, kjo tregon praninë e materialit gjenetik që identifikon virusin – do të thotë se një person është pozitiv ndaj virusit.

Shumica e testeve kanë të paktën dy sekuenca gjenetikë, për të treguar besueshmërinë e rezultatit.

E gjithë kjo zhvillohet në një shkallë të vogël – në tubat e provës, brenda një makine diagnostikuese. Makina diagnostikuese mat nivelin e dritës, dhe e krahason atë me kontrollin pozitiv(është një grup kontrolli në një eksperiment që përdor një trajtim që  prodhon rezultate)  – zakonisht një mostër të virusit. Nëse kontrolli pozitiv nuk teston pozitiv, atëherë shkencëtarët kuptojnë që testi nuk po funksionon.

Zhvillimi i një testi nuk është i vështirë, sipas Nathan Grubaugh, një profesor ndihmës i epidemiologjisë në Shkollën e Mjekësisë Yale.

Brenda gjashtë ditëve nga marrja e sekuencës, Poon zhvilloi një test, raporton abcnews.al

Në muajt që pasuan, Poon ka dërguar teste falas në më shumë se 40 vende në të gjithë botën, përfshirë Egjiptin dhe Kamboxhian.

Çdo vend merr vetëm një pajisje, e cila kushton midis 4,000 deri 5,000 dollarë Hong Kong (515 deri në 644 $) dhe mund të përdoret për të testuar 100 mostra. Disa vende, si Nepal, kanë dërguar mostrat e tyre në Universitetin Hong Kong për të testuar. Ideja është që të “fitojnë kohë”  vendet, kështu që ata kanë një test ndërsa mobilizojnë burimet për të krijuar vetë një test.

Pse bota ka nevojë për teste të shumta ?

Është e lehtë të shihet se si puna e hershme e Landt dhe Poon ndihmoi vendet e tjera të fitonin kohë dhe të përgatiteshin për një përhapje të virusit. Por as Landt dhe Poon nuk kanë aftësinë të bëjnë testë të mjaftueshme për të gjithë botën.

Dhe ka edhe arsye të tjera pse bota ka nevojë për komplete të shumta testimi.

Shkencëtarët nuk e dinë me siguri në fillim se testi i tyre do të funksionojë. Për shembull, në SH.B.A., në një defekt të prodhimit krijoi një vonesë në provë – nëse të gjithë në botë do të ishin mbështetur në atë një provë, kjo do të kishte krijuar një problem edhe më të madh.

Një çështje tjetër është se virusi mund të pësojë mutacion në mënyrë të tillë që një pajisje të mos funksionojë më. Nëse një test synon gjenin “N” të Covid-19, për shembull, dhe virusi ka pësuar mutacion, atëherë testi  nuk do të funksionojë, raporton abcnews.al

Një  tjetër arsye  është që një provë që funksionon në një vend mund të mos funksionojë në një tjetër, tha Rawlinson.

Furnizuesi i testit Roche Diagnostics Corporation thotë se po shpërndan 400,000 teste në javë në laboratorë në Shtetet e Bashkuara, por kjo nuk është e mjaftueshme për të mbajtur ritmin me kërkesën. “Në kulmin e çdo emergjence globale shëndetësore, kërkesa do të tejkalojë furnizimin,” tha zëdhënësi i kompanisë Michael Weist.

Ferran tha se testimi mund të ketë ndryshuar shkallën e infeksionit në SHBA.

“Nëse do të kishim testime më  herët, mund të kishim ndryshuar me të vërtetë shkallën e infeksionit. Por ne nuk mund të kthehemi pas në kohë “, tha ajo. “Ne vetëm duhet të shikojmë përpara dhe të mësojmë nga kjo dhe të mos ndodhë më kjo.”

Të dy Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar janë kritikuar për mos testimin e mjaftueshëm të njerëzve.

Qendrat e SHBA për Kontrollin e Sëmundjeve dhe laboratorët e shëndetit publik kanë testuar më shumë se 71,000 persona, sipas uebfaqes së CDC , megjithëse nënkryetari Mike Pence tha të dielën se 254,000 amerikanë janë testuar deri më tani. Që nga 22 Mars, Mbretëria e Bashkuar kishte testuar 72.818 njerëz.

Kjo është në kontrast të ashpër me qasjen e vendeve të tjera, abcnews.al

Në Islandë, autoritetet shëndetësore kanë ndërmarrë një ekzaminim gjithëpërfshirës . Që nga 21 Mars, më shumë se 9,700 nga 350,000 ishin testuar.

Në Korenë e Jugut ka testuar 300,000 njerëz nga 52 milion nga banorët e saj .

Dhe në Zelandën e Re, ku ka 102 raste të konfirmuara, rreth 1% deri në 2% e testeve kanë rezultuar pozitive, krahasuar me 5% në Mbretërinë e Bashkuar dhe 13% në SH.B.A., sipas Drejtorit të Përgjithshëm të Ministrisë së Shëndetësisë , Ashley Bloomfield.

“Ne po bëjmë shumë teste krahasuese,” tha ai. ”

Poon thotë se ka një numër arsyesh pse disa vende kanë qenë të ngadalta në provë – disa janë praktike, të tjera administrative.

Testimi kërkon staf të trajnuar, pajisjet e duhura dhe materialet e duhura – mungesa e ndonjë prej tyre mund të vononjë testimin.

Në SH.B.A., ka pasur një presion burokratik shtesë. Në disa vende, testet mund të përdoren pothuajse menjëherë për shkak të rregullave të ndryshme rreth sëmundjeve në zhvillim.

Në fillim, në SH.B.A., të gjitha testet kërkuan autorizim nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA). Më shumë se 100 virologë dhe specialistë të tjerë i shkruajtën një letër Kongresit më 28 shkurt, e cila thoshte se shumë laboratorë kishin  teste për koronavirus, por ato nuk mund t’i përdorin ato për shkak të protokollit të FDA.

FDA tani ka lejuar kompanitë të prodhojnë dhe dërgojnë teste përpara se të marrin lejen.

Falë rregullave të reja kompanitë private kanë arritur të shpejtojnë përgjigjen e tyre ndaj testeve. Ndërmarrja amerikane Quest Diagnostics, për shembull, nisi testin e saj të ri në 9 Mars dhe pret që të testojë  280,000 persona në javë deri në fillim të Prillit, abcnews.al

Ndërsa në Korenë e Jugut, një kompani ishte në gjendje të miratonte testin e saj brenda një jave.

Për njerëzit si Landt, mosveprimi nga politikanët është zhgënjyes.

Ai kujton se ishte në opera në fillim të shkurtit, kur shumë pak njerëz ishin infektuar në Mynih, dhe iu afrua Ministrit gjerman të Shëndetësisë, të cilin e pa atje rastësisht. “Ju duhet t’i tregoni popullit se kjo është një sëmundje e keqe,” kujton ai duke i thënë. “Mos u thuaj atyre se është vetëm diçka në Kinë.”

Por qeveria gjermane ishte e ngadaltë për të ndërmarrë veprime jetësore, siç është shmangia e kontakteve sociale. Tani ka më shumë se 29,000 raste të konfirmuara.

“Nëse shmangni kontaktin tuaj me njerëzit e tjerë, virusi nuk mund të infektojë më të tjerë  … Një i infektuar do të infektojë një ose dy persona të tjerë, kështu që është si një bombë atomike, është një kurbë eksponenciale”, tha ai.

“Vetëm me testimin ne mund t’i identifikojmë njerëzit dhe t’i izolojmë ata për të parandaluar përhapjen te njerëzit e tjerë.”/abcnews.al

crtt.jpg
Sid Orela14:07 | 25/03/2020

Tymosja e cigareve, pirja e alkoolit dhe shëndeti i dobët në përgjithësi: këto janë disa nga arsyet se pse koronavirusi po u merr jetën më shumë burrave sesa grave. Të paktën kështu e kanë shpjeguar situatën disa ekspertë nga vende të ndryshme të botës.

Në vende të tilla si Italia, burrat përfaqësojnë gati 60% e personave që rezultuan pozitivë për virusin dhe më shumë se 70% të atyre që kanë vdekur, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit të vendit (ISS).

Edhe në vende si Koreja e Jugut, ku përqindja e grave që kanë rezultuar pozitive është më e lartë se ajo e burrave, rreth 54% e vdekjeve të raportuara janë mes burrave, shkruan abcnews.al

Rezultatet tregojnë se në këtë çështje nuk ndikon vetëm biologjia, por edhe sjellja e bazuar në gjini. Pra mënyra e ndryshme e jetesës mes meshkujve dhe femrave luan një rol vendimtar në mënyrën sesi trupi i tyre mund të përgjigjet ndaj koronavirusit.

Por ndërsa zyrtarët shëndetësorë po fillojnë të marrin parasysh shifra, Shtetet e Bashkuara nuk po i publikojnë ende këto të dhëna që janë thelbësore për të kuptuar se cili grup është më i prekur nga Covid-19 në vend. /abcnews.al/

f39714cb-fb7f-400f-bfa3-b5a8a5bea272.jpg
So Nila12:40 | 25/03/2020

Nuk ka asnjë ushqim magjik ose pilulë që forcon sistemin tonë  imunitar dhe që mund  të na mbrojë nga koronavirusi. Por ka mënyra për ta mbajtur sistemin tuaj imunitar të funksionojë në mënyrë  të duhur, të cilat mund të ndihmojnë për të qënë  të shëndetshëm dhe t’ju japin një sens kontrolli në një kohë të pasigurt.

Një nga mënyrat më të mira për të qëndruar të shëndetshëm është të konsumoni një dietë ushqyese. Mund ta filloni më një dozë fillestare të vitaminave, mineraleve dhe antioksidantëve që forcojnë imunitetin, mbushni gjysmën e pjatës tuaj me perime dhe fruta.

Këtu janë disa lëndë ushqyese kryesore që luajnë një rol në imunitetin, dhe burimet ushqimore të tyre:

1.Karrota, lakër jeshile dhe kajsi për beta karoten

2.Portokall, luleshtrydhe dhe brokoli për Vitaminë C

3.Vezë, djathë dhe kërpudha për Vitaminë D

4.Fasule, arra, drithëra dhe ushqime deti për zink

5.Qumësht, vezë, arra për më shumë  proteina

6.Banane, fasule për fibra

7.Ujë, fruta, supë për hidratim./abcnews.al

http___cdn.cnn_.com_cnnnext_dam_assets_200324020004-badaling-great-wall-china-file.jpg
So Nila11:40 | 25/03/2020

Një pjesë e Murit të Madh të Kinës është rihapur për vizitorët që nga dje me 24 mars, një shenjë se jeta në Kinë ngadalë po kthehet në normalitet pas pandemisw së koronavirusit.

Seksioni Badaling, i cili shtrihet nga Bei Liu Lou deri në Nan Wu Lou Ban, do të jetë i hapur çdo ditë nga 9 e mëngjesit në 4 pasdite, raporton CNN.

Rreth 70 kilometra larg Pekinit, është pjesa më e njohur e murit për turistët. Muri Kinez wshtw aq shumw i  vizituar nga turistwt sa zyrtarët kishin kufizuar numrin e vizitorëve në 65,000 në ditë që nga qershori i vitit të kaluar.

Zyrtarët kinezë thanë në një deklaratë se ata do të lejonin vetëm 30 përqind të numrit të zakonshëm të vizitorëve deri më tani në zonë.

Për të lejuar hyrjen, vizitorët duhet së pari të prenotojnë një biletë paraprakisht.

Pas mbërritjes, temperaturat e tyre do të kontrollohen.

Vizitorët duhet të kenë një kod QR të regjistruar shëndetësor (një sistem përmes AliPay ose një aplikacion WeChat të lidhur me ID e tyre), i cili shfaqet si “jeshil” ose i shëndetshëm para se të lejohen të hyjnë./abcnews.al

4REJI52M6FBHBJW5JXCHHTAI7Y.jpg
So Nila10:52 | 25/03/2020

Mbrëmjen e djeshme Mbretëria e Bashkuar u fut në karantinë.

Që nga palestra në shtëpi e deri te gatimi, shumë të vetë-izoluar kanë filluar një sërë aktivitetesh për tu argëtuar gjatë karantinës.

Tani FBI-ja ka zgjedhur t’i ndihmojë njerëzit dhe ka nxjerrë një aplikacion, i cili ju mundëson të trajnoheni si një agjent gjatë vetë-izolimit.

 

FBI-ja shpjegon: “Aplikacioni ynë është informues dhe ndërveprues. Nëse doni të bëheni një agjent apo jeni thjesht kurioz, ky aplikacion ju mëson bazat e njohurive fizike të një polici.”

Përdoruesit do të jenë në gjendje të shikojnë video që demonstrojnë formën dhe procedurat e duhura për secilën komponent të testit. Ai gjithashtu ka GPS për të siguruar përvojën e vërtetë të trajnimit të FBI.

Pas marrjes së një përmbledhje të testit, ju mund të zgjidhni të merrni përsipër sfidën duke krijuar një profil gjatë stërvitjes. Në përfundim të testit të fitnesit, do të keni piket nga sistemi dhe protokolli i pikëve të FBI, të përdorur për aplikantët./abcnews.al

180403_loosefruitandveg_572679.jpg
So Nila10:25 | 25/03/2020

Blerësit duhet të lajnë të gjitha frutat dhe perimet për të zvogëluar rrezikun e përhapjes nga koronavirusi, ka këshilluar Organizata Botërore e Shëndetit.

Agjensia e KB gjithashtu ka rekomanduar që njerëzit të shmangin përdorimin e kartëmonedhave dhe të tastierave PIN kur është e mundur, për të shmangur kontaktin me virusin.

“Të gjitha këto gjëra do të konsideroheshin” rreziku i ulët “i transmetimit. Por të gjitha ushqimet duhet të lahen para konsumimit – qoftë ato të paketuara apo të zgjedhura nga klientët, ”tha Dr Margaret Harris i OBSH-së për Grocer.

Nuk ka prova që virusi të mund të transmetohet  përmes  ushqimit, veçanërisht nëse është i gatuar mirë. Studimet kanë treguar që gatimi i plotë është efektiv në vrasjen e viruseve të ngjashëm si Sars.

Rreziku më i madh është tek produktet e  freskëta dhe mallrave të paketuara që janë prekur, ose nëse në to ka tështirë apo kollitur një person i infektuar.

“Në përgjithësi, mbrojtja më e mirë e gjithsecilit kundër koronavirusit janë  duart e  pastra – të lahen plotësisht me sapun dhe ujë ose me dezinfektues nëse ndodheni jashtë dhe nuk keni sapun dhe ujë në dispozicion. Së dyti, mos prekni  gojën , hundën dhe sytë me duart tuaja./abcnews.al

internet.jpg
Autor E09:56 | 25/03/2020

Ka një rritje tepër të madhe të trafikut në internet për shkak të bllokimeve prej koronavirusit në disa vende. Megjithatë bota nuk rrezikon një ndërprerje të internetit, madje as në Itali, shprehet Antonio Capone, profesor i telekomunikacionit në Politeknikun e Milanos.

Gjigandët e uebit kanë ulur shpejtësinë e transmetimit, pas alarmit të vënë nga Mark Zuckerberg mbi mbingarkesën e shërbimeve “Facebook”.

“Ka rritje të konsiderueshme të trafikut në rrjete që mund të shkaktojë edhe ndërprerje, por asgjë dramatike. 

Pavarësisht të gjitha urgjencave që kemi, nga shëndeti dhe në atë të ekonomisë së ardhshme, nuk besoj se do të ketë një skenar apokaliptik.

Ne kemi mjaft bandëwidth në botë, i cili rritet sipas nevojave të tregut dhe do të vazhdojë të rritet, sepse kjo emergjencë do të shkaktojë një rritje të trafikut që nuk do të përfundojë me koronavirusin, pasi po hap mundësi dhe mjete që nuk i kemi përdorur më parë”, shpjegon Capone për ANSA.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono