Kapet autori i masakrës së Selenicës, ishte fshehur në një stan

schedule09:25 - 11 Gusht, 2018

schedule 09:25 - 11 Gusht, 2018

Rreth 500 forca policie që ishin vënë në ndjekje të autorit të masakrës së Selenicës kanë arritur ta ndalojne 24 vjeçarin në orët e para të mëngjesit. Ridvan Zykaj qëndronte i fshehur në një stan jo shumë larg vendngjarjes. Deri tani autori nuk ka pranuar të flasë.

Arratia e autorit të masakrës së Selenicës nuk zgjati shumë. Ai u arrestua në orët e para të mëngjesit në një zonë periferike në dalje të Selenicës. Ridvan Zykaj qëndronte i fshehur në një stan rreth 2 km larg banesës së tij.

24 vjeçari ekzekutoi me kallashnikov 8 persona anëtarë të së njëjtës familje me të cilët kishte lidhje gjaku. Autorit të vrasjes makabre nuk i është gjetur telefoni, por policia i ka sekuestruar armën me të cilën vrau kushërinjtë e tij.

Për kapjen e tij u angazhuan 500 forca policie. I riu është lokalizuar nga dylbitë termale. Në momentin e arrestimit mësohet se 24 vjeçari nuk ka bërë rezistencë. Ai është shoqëruar në komisariatin e policisë së Vlorës dhe nuk ka pranuar të flasë.

Dyshohet se 24 vjeçari i vrau të afërmit e tij pas një debati të nisur për vjedhjen e disa pulave. Ngjarja ka ndodhur pasditen e së premtes në fshatin Resulaj.

Nga të shtënat me armë zjarri ka humbur jetën Demir Zykaj 75 vjeç, Perie Zykaj 72 vjeçe burrë e grua. Dy djemtë e tyre me bashkëshortet përkatësisht Azem Zykaj , 45 vjeç, Aferdita Zykaj 42 vjeçe, Besim Zykaj 43 vjeç dhe Vasilika Zykaj 42 vjeçe.

Në këtë ngjarje mbetën të vrarë edhe dy fëmijët e Besimit.  Sipas policise gjyshi i autorit e kishte vëlla 75 vjeçarin Demir Zykaj, që mbeti i vrarë në këtë ngjarje. /abcnews.al

Gazetar i ABC News, Vlorë: Elton Nika