Johnson: Do të marr pjesë në samitin e G20 edhe nëse vjen Putini

schedule14:40 - 29 Qershor, 2022

schedule 14:40 - 29 Qershor, 2022

Kryeministri i Britanisë, Boris Johnson, tha se ai do të merrte pjesë në samitin e G20 të këtij viti në Bali edhe nëse presidenti rus Vladimir Putin vendos të shkojë.  Johnson tha se bojkoti thjesht do t’ia linte Rusisë dhe aleatëve të saj të gjithë argumentin.

Kryeministri britanik u tha gazetarëve se do të ishte “absolutisht i habitur” nëse Putini do të shkonte personalisht në samitin e liderëve në nëntor në ishullin indonezian, duke vënë në dukje mungesën e presidentit rus në udhëtimet e fundit jashtë shtetit, megjithëse Putin sapo ka vizituar Taxhikistanin dhe do të shkojë në Turkmenistan.

Rusia vijon të jetë anëtare e G20, pavarësisht se është përjashtuar nga G8, dhe Kremlini ka thënë se Putin planifikon të marrë pjesë personalisht në samitin e Balit.

“Po, ai është ftuar zyrtarisht. Unë nuk mendoj se do të shkojë. Pyetja është: ne si vende perëndimore a i lirojmë vendet tona në G20 dhe a ia lëmë të gjithë argumentin Kinës, Rusisë?

Pjesa më e madhe e bisedës në G7 ka qenë rreth asaj, a po bëjmë mjaftueshëm për të fituar mbi votuesit e lëkundur? Ne duhet të bëjmë më shumë që Ukraina të ditojë.

Mendoj se nëse liron diçka si G20, rrezikon t’ua japësh mundësinë e propagandës të tjerëve”, është shprehur kreu i qeverisë britanike. /abcnews.al