Joan Laporta shmang një skandal të ri

schedule15:55 - 4 Dhjetor, 2022

schedule 15:55 - 4 Dhjetor, 2022

Kanë kaluar gati dy vjet që kur Joan Laporta rifitoi kontrollin e Barcelonas. Është ende pak herët për të gjykuar mandatin e tij, por një gjë është e sigurt, ai ka bërë gjithçka në përpjekje për ta rikthyer klubin e tij në qendër të vëmendjes, në Spanjë dhe në Evropë. Prandaj një numër i mirë manovrash financiare për të liruar fonde për dritaren e transferimeve, që shkaktoi polemika verën e kaluar.

Është La Vanguardia, një gazetë e përgjithshme katalanase, e cila zbulon një rast të ri në lidhje me shefin e Barçës. Më 30 nëntor, departamenti i klubit katalanas, i cili mbikëqyr funksionimin e duhur financiar dhe etik, hapi një hetim ndaj Guillem Laporta, djalit të presidentit.

Një hetim i brendshëm shumë i plotë

Një hetim që kërkon të dijë nëse ai ka vepruar si ndërmjetës në disa transferime të bëra nga Barça verën e kaluar. Dhe nëse do të ishte, nëse gjithçka do të bëhej ligjërisht dhe sipas rregullave. Babai dhe lojtari u dëgjuan, si dhe drejtori i seksionit të futbollit, Mateu Alemany. Dhe përfundimet e hetimit do të ishin mjaft pozitive për familjen Laporta sipas mediave. Kështu, Barça nuk do të kishte zbuluar ndonjë operacion të paligjshëm ose të dyshimtë pas hetimit të saj të gjatë.

Barça madje shkoi të shikonte skuadrat më të ulëta të klubit, dhe veçanërisht zbuloi se një lojtar U17 menaxhohet nga kompania ku punon djali i Laporta, por raportohet se nuk kishte operacione të dyshimta rreth të riut. Prandaj, klani Laporta mund të marrë frymë lehtë. /G.D abcnews.al/