Iu hoqën privilegjet për lidhjet me Rusinë, ish-kancelari gjerman padit parlamentin

schedule17:51 - 12 Gusht, 2022

schedule 17:51 - 12 Gusht, 2022

Ish-kancelari gjerman Gerhard Schroeder ka paditur parlamentin e vendit në një përpjekje për të rivendosur privilegjet e veçanta që iu hoqën në maj, sipas avokatit të tij.

78-vjeçari po kërkon t’i kthehet një zyrë parlamentare në padinë e paraqitur në Gjykatën Administrative të Berlinit, tha avokati i tij me bazë në Hanover, Michael Nagel për agjencinë gjermane të lajmeve dpa.

Një komitet parlamentar gjerman i buxhetit në maj vendosi që Schroeder, subjekt i kritikave të ashpra në Gjermani për lidhjet e tij me Rusinë, duhet të heqë dorë nga e drejta e tij për një zyrë në Bundestag, megjithëse ai do të vazhdonte të merrte detajet e pensionit dhe të sigurisë. /abcnews.al