Italia e kërkonte kudo, kapet në Tiranë 29-vjeçari

schedule09:42 - 10 Gusht, 2022

schedule 09:42 - 10 Gusht, 2022

Tiranë – J. Gj., 29 vjeç, banues në Tiranë është vënë në prangat e policisë për shkak se kërkohej nga Italia.

Mbi të rëndon akuza për veprën penale “Shkelja e ligjit mbi narkotikët”, parashikuar nga Kodi Penal i Italisë.

I riu shqiptar pas procedimeve në Shqipëri, pritet të ekstradohet drejt Italisë, për tu përballur me drejtësinë.

Njoftimi i policisë:

Vijojnë operacionet për kapjen e personave në kërkim ndërkombëtar.

Finalizohet nga Forca e Posaçme “Shqiponja”, operacioni policor i koduar “Savona”.

Vihet në pranga, me qëllim ekstradimi, 1 shtetas i shpallur në kërkim ndërkombëtar, për veprën penale “Shkelja e ligjit mbi narkotikët”.

Shërbimet e Forcës së Posaçme “Shqiponja”, në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim ndërkombëtar, në bazë të informacioneve të siguruara në rrugë policore, bënë kapjen dhe arrestimin provizor, me qëllim ekstradimin drejt Italisë, të shtetasit:

J. Gj., 29 vjeç, banues në Tiranë.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi autoritetet gjyqësore në Savona, Itali, kanë lëshuar urdhër arresti ndërkombëtar, për veprën penale “Shkelja e ligjit mbi narkotikët”, parashikuar nga Kodi Penal i Italisë.

Interpol Tirana, në bashkëpunim me autoritetet ligjzbatuese italiane, vijon procedurat për ekstradimin e këtij shtetasi.

/abcnews.al/