Ismail Kadare në garë për çmimin e rëndësishëm të letërsisë Neustadt

15:40 | 23/07/201915:400

Shkrimtari i njohur i letrave shqipe Ismail Kadare është përzgjedhur, si një nga nëntë finalistët e çmimit Ndërkombëtar të Letërsisë Neustadt. Ky çmim konsiderohet si nobeli i Amerikës për Letërsinë.

Akademia e Shkencave të Shqipërisë e ka publikuar në faqen zyrtare ku uron akademikun e nderit Kadare. Organizatorët e konsiderojnë letërsinë një zë të fuqishëm.

Neustadt është çmimi i parë ndërkombëtar letrar, që origjinën e ka në Shtetet e Bashkuara dhe jepet  nga Universiteti i Oklahomës. Disa nga emrat që janë vlerësuar me këtë çmim janë, Gabriel Garcia Marquez, Giuseppe Ungaretti etj.

Fituesi shpallet më 16 tetor në Festën e Neustadt Litit 2019. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono