Ish-kryeministri britanik: Putin më kërcënoi, do të kryente një sulm raketor

schedule16:31 - 30 Janar, 2023

schedule 16:31 - 30 Janar, 2023

Ish kryeministri britanik,Boris Johnson ka thënë se Vladimir Putin e ka kërcënuar atë me një sulm raketor.

Ky kërcënim sipas tij ka ndodhur gjatë një telefonate që kishin zhvilluar dy liderat në prag të pushtimit rus të Ukrainës.

Pas komentit të Johnson, i cili i kishte thënë se fillimi i një lufte do të ishte njv katastrofë, ai i është përgjigjur duek i thënë se i nevojitet vetëm një minutë që të bënte sulmin.

Pretendimi është bërë në një dokumentar të BBC-së mbi ndërveprimet e Putinit me liderët botërorë gjatë viteve, ndërsa zëdhënësi i Kremlinit tha se kjo ishte një “gënjeshtër”.

Johnson e paralajmëroi Putinin se pushtimi i Ukrainës do të çonte në sanksione perëndimore dhe më shumë trupa të NATO-s në kufijtë e Rusisë.

Ai gjithashtu u përpoq të pengonte veprimet ushtarake ruse duke i thënë zotit Putin se Ukraina nuk do të bashkohej me NATO-n “për të ardhmen e parashikueshme”.

Por zoti Johnson tha: “Ai më kërcënoi në një moment dhe më tha: “Boris, nuk dua të të lëndoj, por, me një raketë, do të duhej vetëm një minutë” ose diçka e tillë. Jolly.

“Por unë mendoj se nga toni shumë i qetë që ai po merrte, nga lloji i ajrit të shkëputjes që dukej se kishte, ai thjesht po luante së bashku me përpjekjet e mia për ta detyruar atë të negocionte”, tha ai./abcnews.al/