I thoni lamtumirë kilogramëve të tepërt, ky është fruti që mund të na ulë oreksin

schedule15:20 - 1 Prill, 2022

schedule 15:20 - 1 Prill, 2022

Ndiheni vazhdimisht të uritur? Jeni të fiksuar për të ngrënë gjithçka ndërsa jeni ulur në tavolinë për të shijuar drekën tuaj? A është koha të mashtrojmë trupin tonë dhe të frenojmë tendencën tonë për të ngrënë tepër? Zgjidhja vjen nga avokado. Po, e lexuat mirë. Hulumtimet në Universitetin Loma Linda në Kaliforni kanë treguar se ngrënia e gjysmës së avokados para drekës suaj mund të rrisë ndjenjën e ngopjes dhe sigurisht të vrasë tendencën tuaj për të marrë shumë më tepër kalori sesa keni nevojë.

Studiuesit arritën në përfundimin: Konsumimi i gjysmë avokado ndihmoi në uljen e oreksit të vullnetarëve të eksperimentit me 40% për tre orët e ardhshme! Aspak keq. Por mos e teproni. Mjafton gjysma e avokados. Do t’ju japë 120 kalori, por edhe yndyrna të pangopura, të cilat mbrojnë zemrën tuaj!/abcnews.al