I kanë mbaruar furnizimet, forcat ruse ndalin sulmet me dronë iranianë në Ukrainë

schedule08:36 - 23 Nëntor, 2022

schedule 08:36 - 23 Nëntor, 2022

Qindra dronë të prodhuar nga Irani janë përdorur nga Rusia që nga shtatori, sipas inteligjencës ushtarake britanike. Ministria e Mbrojtjes tha se dronët janë përdorur kryesisht kundër objektivave taktike ushtarake dhe rrjetit elektrik të Ukrainës, sipas skynews.

Megjithatë, asnjë sulm i njëanshëm me dron nuk është raportuar që nga e enjtja e kaluar – duke sugjeruar se Rusia “ka gjasa që pothuajse të ketë shteruar stokun e saj aktual”.

Ministria e Mbrojtjes tha se Moska ka të ngjarë të përpiqet të marrë më shumë furnizime nga jashtë, pasi kjo do të ishte më e shpejtë sesa prodhimi i më shumë raketave kalibr në shtëpi.

Javën e kaluar, agjencitë e inteligjencës amerikane thanë se Rusia do të fillojë të prodhojë dronët e saj të projektuar nga Irani sipas një marrëveshjeje me Teheranin.

Moska ka përdorur dronët Shahed-136 për të sulmuar Ukrainën në muajt e fundit, pasi blenë qindra armë në fillim të këtij viti.

Dronët janë të lirë për t’u prodhuar dhe janë bërë një zëvendësim për rezervat e varfëruara të Rusisë.

/abcnews.al