Hollywood-i në grevë, mijëra artistë dhe skenaristë kërkojnë kushte më të mira pune dhe rritje pagash

schedule21:50 - 13 Korrik, 2023

schedule 21:50 - 13 Korrik, 2023

Shoqata e Aktorëve të Ekranit me qendër në Los Anxhelos ka hyrë zyrtarisht në grevë, duke shënuar mbylljen më të madhe që Hollivudi ka parë në 40 vjet.

Sindikata shpreson të detyrojë gjigantët e transmetimit të bien dakord me kërkesat për çështje që përfshijnë një ndarje më të drejtë të fitimeve dhe kushte më të mira pune.

Greva do të thotë se 160,000 interpretues do t’i bashkohen në një greve të veçantë skenaristëve.

Aktorët po kërkojnë paga dhe kushte më të mira pune nga shërbimet e transmetimit, si dhe një zotim se inteligjenca artificiale dhe fytyrat dhe zërat e krijuar nga kompjuteri nuk do të përdoren për të zëvendësuar aktorët.

Yjet Cillian Murphy dhe Emily Blunt u larguan nga premiera e Oppenheimer kur filloi greva, sipas regjisorit Christopher Nolan.

Në një konferencë shtypi të enjten në Kaliforni, drejtori ekzekutiv i sindikatës dhe kryenegociatori tha se greva është “një instrument i fundit”.

“Ata na kanë lënë pa alternativë,” shtoi ai.

Të mërkurën, sindikata – e njohur zyrtarisht si Skuadra e Aktorëve të Ekranit- Federata Amerikane e Artistëve të Televizionit dhe Radios, ose SAG-AFTRA – nuk ishte në gjendje të arrinte një marrëveshje me studiot kryesore.

Prishja e bisedimeve bëri që komiteti negociues i sindikatës të votonte unanimisht për të rekomanduar fillimin e aksionit të grevës.

Grupi që përfaqëson studiot, Aleanca e Prodhuesve të Filmave dhe Televizionit, ose AMPTP, tha se “një grevë nuk është sigurisht rezultati që ne shpresonim pasi studiot nuk mund të funksionojnë pa interpretuesit që sjellin në jetë shfaqjet dhe filmat tanë televizivë”.

“Unioni ka zgjedhur për fat të keq një rrugë që do të çojë në vështirësi financiare për mijëra njerëz që varen nga industria,” shtoi deklarata e tij.

Një grevë e veçantë nga Shoqata e Shkrimtarëve të Amerikës që kërkon paga dhe kushte më të mira pune ka vazhduar që nga 2 maji. Disa skenaristë janë kthyer në shkrimin e projekteve mbi ekonominë e koncerteve që nuk mbulohen nga kontrata midis repartit dhe Aleancës së Prodhuesve të Filmit dhe Televizionit.

“Greva e dyfishtë” nga të dy sindikatat është e para që nga viti 1960, kur SAG drejtohej nga aktori dhe ish-presidenti amerikan Ronald Reagan. Greva e fundit e aktorëve u zhvillua në vitin 1980.

Një sindikatë e tretë, Shoqata e Drejtorëve të Amerikës, negocioi me sukses një kontratë në qershor dhe nuk do të marrë pjesë. /abcnews.al