Haradinaj: Ideja e darkës në shtëpinë e Thaçit ishte e Edi Ramës

schedule15:03 - 8 Shkurt, 2019

schedule 15:03 - 8 Shkurt, 2019

Në një intervistë për televizionin T7, kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, konfirmoi se ideja e takimit pak ditë më parë në shtëpinë e presidentit Hashim Thaçi, ka qenë e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama

Ka qenë ideja e kryemistrit shqiptar Edi Rama, ajo e takimit me liderët kosovarë në shtëpinë e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, pak ditë më parë. Këtë e konfirmoi kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, i cili tha se fillimisht takimi ishte menduar të mbahej në Tiranë.

Ramush Haradinaj: Ka pasur një iniciativë trë Kryeministrit Edi Rama për një takim . Në fillim ishte ideja që të ndodhte në Tiranë, por pastaj u mbajt në Prishtinë. I jam përgjigj me repsekt. Ashtu siç e bëjmë në respekt të Shqipërisë, presidentit, parlamentit. Biseda ka qenë një bisedë e kujdesshme. Janë po të njëjtat tema që i dimë, taksa, dialogu opsionet e zgjidhjes finale Kosovë-Serbi. Nuk ka pasur ndonjë ndryshim mendimesh nga ana ime jo e jo, por afërsisht ajo që dihet.

Më tej, kreu i ekzekutivit pranoi se mbi të gjitha ishte diskutuar për taksën e vendosur ndaj Serbisë, por theksoi se asgjë nuk ka ndryshuar nga qëndrimi i tij pavarësisht presioneve të vazhdueshme. Haradinaj shtoi se mirëpret këshilla dhe mendime, por në asnjë moment nuk do të pranohet të vihen në diskutim vendimet e qeverisë së tij, pavarësisht se kush qëndron në anën tjetër të tryezës së bisedimeve./abcnews.al