Guatemala ndjek Trump, transferon ambasadën e saj në Jeruzalem

schedule11:15 - 25 Dhjetor, 2017

schedule 11:15 - 25 Dhjetor, 2017

Presidenti i Guatemalas Xhimi Morales konfirmoi vendimin e tij për të transferuar ambasadën e vendit që ndodhej në Tel Aviv, në Jeruzalem. Deklarata u bë nga presidenti pak ditë pasi vendi i tij u bashkua me SHtette e bashkuara të amerikës dhe vende të tjera për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të shtetit të Izraelit.

Në një postim në profilin e tij zyrtar në Facebook, Morales pohoi se kishte biseduar me kryeministrin Netaniau për marrëdhëniet e shkëlqyera mes dy vendeve që kur Guatemala kishte mbështetur krijimin e shtetit të Izraelit. Sipas tij një nga temat e diskutuara ishte dhe transferimi i ambasadës së Guatemalës në Jeruzalem. Morales shkruan se i kishte dhënë urdhër ministrit të jashtëm që të fillonte punën për procesin e transferimit.

As presidenti amerikan Donald Trump, dhe as ai i Guatemalas nuk kanë fiksuar një datë për transferimin ambasadave të tyre në Jeruzalem./abcnews.al