Grupi PS, Braçe debate me Ahmetajn për tatimin e pagës 40 mijë lekë

schedule10:52 - 3 Dhjetor, 2018

schedule 10:52 - 3 Dhjetor, 2018

Grupi parlamentar i Partisë Socialiste është mbledhur para nisjes së seancës plenare.  Buxheti për vitin 2019 dhe ndryshimet në paketën fiskale janë bërë objekt debati midis deputetëve socialistë. Kryetari i komisionit të ekonomisë Erjon Braçe ka kërkuar të mos votohet neni që taton pagat deri në 40 mijë lekë. Por ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj ka këmbëngulur që ndryshimet e propozuara prej tij të miratohen në seancën e sotme plenare.

Ky debat ka nisur më herët, gjatë shqyrtimit të projekt buxhetit në komisionin parlamentar të ekonomisë. Të dy deputetët socialistë nuk janë tërhequr nga qëndrimet e tyre. Vendimi do të merret sot nga mazhoranca në parlament./abcnews.al