Gruaja që drejtoi Gjermaninë, karriera e Angela Merkel përmes fotografive

schedule08:28 - 26 Shtator, 2021

schedule 08:28 - 26 Shtator, 2021

Angela Merkel do të japë dorëheqjen si kancelare e Gjermanisë pas 16 vitesh në pushtet, duke i dhënë fund një karriere politike, e cila ka zgjatur më shumë se tre dekada.

BBC sjell të dokumentuar përmes fotografive karrierën e Merkel në politikën gjermane dhe më pas si drejtuese për plot 16 vite. Në foto shfaqet Merkel nga vizita e peshkatarëve gjatë fushatave të saj deri te takimet në Shtëpinë e Bardhë.

Disa nga fotot e gruas që drejtoi Gjermaninë:

Verë 1989: Merkel me Malgorzata Jeziorska dhe burrin e ardhshëm Joachim Sauer në një shkollë verore universitare për kimi në Poloni.

Nëntor 1990: Ajo po bënte fushatë në zgjedhjet e para federale gjermane që u mbajtën që kur vendi u ribashkua

Janar 1994: Zonja Merkel u bë ministre për mjedisin, që duket se do të tregonte sesi riciklohet letrën e ambalazhit

Mars 1995: Merkel qesh me ministrin Horst Seehofer, gjatë një takimi të kabinetit

Mars 2000: Zonja Merkel u zgjodh për të udhëhequr Demokristianët e Qendrës së Djathtë (CDU)

Korrik 2005: Pesë vjet më vonë, ajo ishte përsëri në shtegun e fushatës (në foto), e cila do të çonte në zgjedhjen e saj si kancelarja e parë femër e Gjermanisë

Qershor 2007: Pavarësisht se ishte Shekulli 21, politika ende dominohet nga burrat, kështu që zonja Merkel, këtu me kryeministrin italian Romano Prodi, presidentin francez Nikolas Sarkozy, presidentin amerikan George W Bush, presidentin rus Vladimir Putin dhe kryeministrin britanik Tony Blair, ishte shpesh fytyra e vetme femërore

Prill 2009: Merkel u bë një simbol i kursimit fiskal në vitet që pasuan krizën financiare

Prill 2011: Hillary Clinton, sekretare e atëhershme e shtetit amerikan, dhe Merkel në Berlin

Qershor 2015: Merkel me Presidentin e atëhershëm Barack Obama, pas një sesioni të samitit të G7 në Gjermaninë jugore.

Shtator 2015: Vendimi i kancelares për të hapur kufijtë e Gjermanisë për refugjatët në 2015 e ndau vendin. Në foto: Refugjatët që po kalojnë rrugën nëpër Hungari

Prill 2018: Ajo gjithashtu pati një rrjedhë përplasjesh me Presidentin e SHBA Donald Trump

Qershor 2018: Migrimi nuk ishte çështja e vetme me të cilën ata do të përplaseshin. Koreja e Veriut, Irani dhe tregtia ishin gjithashtu të diskutueshme dhe çuan në momente si kjo në G7 në Kanada

2020/21: Ndërsa pandemia e koronavirusit u përhap në të gjithë botën, zonja Merkel fitoi lëvdata për trajtimin e saj të hershëm të shpërthimit; disa thanë se prejardhja e saj shkencore ndihmoi.

g.v/abcnews.al