Google: Telefonat Apple dhe Android janë hakuar nga “spiunët” italianë

schedule19:33 - 24 Qershor, 2022

schedule 19:33 - 24 Qershor, 2022

Mjetet e hakerimit të një kompanie italiane janë përdorur për të spiunuar telefonat inteligjentë të Apple dhe Android në Itali dhe Kazakistan, tha Google e Alphabet në një raport të enjten.

RCS Lab me qendër në Milano, uebfaqja e agjencisë evropiane të zbatimit të ligjit si klientë, ka zhvilluar mjete për të spiunuar mesazhet private dhe kontaktet e pajisjeve.

Gjetjet e Google (GOOG) në RCS Lab vijnë ndërsa rregullatorët evropianë dhe amerikanë peshojnë rregullat e reja të mundshme mbi shitjen dhe importin e spyware.

“Këta shitës po mundësojnë përhapjen e mjeteve të rrezikshme të hakerimit dhe po armatosin qeveritë që nuk do të jenë në gjendje t’i zhvillojnë këto aftësi në shtëpi,” tha Google.

Apple (AAPL) dhe qeveritë e Italisë dhe Kazakistanit nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për koment.

RCS Lab tha se produktet dhe shërbimet e saj janë në përputhje me rregullat evropiane dhe ndihmojnë agjencitë e zbatimit të ligjit të hetojnë krimet.

“Personeli i RCS Lab nuk ekspozohet dhe as nuk merr pjesë në asnjë aktivitet të kryer nga klientët përkatës”, i tha agjencisë Reuters në një email, duke shtuar se dënon çdo abuzim të produkteve të saj.

Google tha se kishte ndërmarrë hapa për të mbrojtur përdoruesit e sistemit të saj operativ Android dhe i paralajmëroi ata për spyware.

Industria globale që prodhon spyware për qeveritë është në rritje, me gjithnjë e më shumë kompani që zhvillojnë mjete përgjimi për organizatat e zbatimit të ligjit. Aktivistët kundër mbikëqyrjes i akuzojnë ata se po ndihmojnë qeveritë që në disa raste po përdorin mjete të tilla për të goditur të drejtat e njeriut dhe të drejtat civile.

Industria ra në qendër të vëmendjes globale kur spyware-i Pegasus i firmës izraelite të mbikëqyrjes NSO u zbulua në vitet e fundit se ishte përdorur nga shumë qeveri për të spiunuar gazetarët, aktivistët dhe disidentët.

Ndërsa mjeti i RCS Lab mund të mos jetë aq i fshehtë sa Pegasus, ai mund të lexojë mesazhe dhe të shikojë fjalëkalimet, tha Bill Marczak, një studiues sigurie me vëzhguesin dixhital Citizen Lab.

“Kjo tregon se edhe pse këto pajisje janë të kudondodhura, ka ende një rrugë të gjatë për t’i bërë për t’i siguruar ato kundër këtyre sulmeve të fuqishme,” shtoi ai.

Në faqen e saj të internetit, RCS Lab e përshkruan veten si krijues i teknologjive dhe shërbimeve të “përgjimit të ligjshëm” duke përfshirë zërin, mbledhjen e të dhënave dhe “sistemet e gjurmimit”. Ajo thotë se trajton 10,000 objektiva të përgjuara çdo ditë vetëm në Evropë.

Studiuesit e Google zbuluan se RCS Lab kishte bashkëpunuar më parë me firmën e diskutueshme italiane të spiunazhit Hacking Team, e cila kishte krijuar në mënyrë të ngjashme softuer vëzhgimi për qeveritë e huaja për të përdorur telefonat dhe kompjuterët.

Ekipi i hakerave u shkatërrua pasi u bë viktimë e një hakeri të madh në 2015 që çoi në zbulimin e dokumenteve të shumta të brendshme.

Në disa raste, Google tha se besonte se hakerët që përdornin Spyware RCS punonin me ofruesin e shërbimit të internetit të objektivit, gjë që sugjeron se ata kishin lidhje me aktorë të mbështetur nga qeveria, tha Billy Leonard, një studiues i lartë në Google.

/Abcnews.al/