Goditen dy klane mafioze që trafikonin drogë në Itali: 27 të arrestuar, mes tyre 6 shqiptarë

schedule11:48 - 29 Nëntor, 2022

schedule 11:48 - 29 Nëntor, 2022

Autoritetet në Itali kanë vënë në pranga ditën e sotme 27 persona, prej të cilëve 21 janë italianë dhe 6 janë shqiptarë. Personat e vënë në pranga, sipas asaj që raportojnë mediat në vend, janë të dënuar për vepra të ndryshme penale me nga 16 deri në tre vite burg për organizata mafioze e trafik droge.

Arrestimet u kryen në bazë të urdhrave të lëshuara nga Prokurori i Përgjithshëm në Gjykatën e Apelit të Leçes, i cili zbatoi vendimin e apelit të korrikut 2020 ndaj 25 personave me banim në provincën e Leçes, 1 në provincën e Triestes dhe 1 në provincën e Leçes. provinca e Brindizit.

Hetimi i nisur në gusht 2012 përfundoi në gusht 2013 dhe çoi në goditjen e dy organizatave, njëra prej të cilave mafioze dedikuar zhvatjes dhe trafikut të drogës dhe një tjetër italo-shqiptare që merrej me importimin e sasive të mëdha të heroinës nga Shqipëria.

Gjatë hetimeve, përveç arrestimeve të shumta, janë sekuestruar edhe pasuri të luajtshme dhe të paluajtshme për të cilat më pas është urdhëruar konfiskimi, përfshirë një vilë, një apartament dhe një garazh, llogari rrjedhëse dhe kompani. /abcnews.al/