Gjendja drejt përmirësimit në Durrës

schedule22:47 - 1 Dhjetor, 2017

schedule 22:47 - 1 Dhjetor, 2017

Në Durrës situata në terren po shkon drejt normalizimit. Në zonat e prekura nga përmbytjet siç është Ish-Këneta dhe Plazhi uji është tërhequr.
Këtu dëme u shkaktuan në rreth 50 shtëpi e biznese. Në lumin Erzen prurjet janë më te pakta, duke shmangur në këtë mënyrë zgjerimin e sipërfaqes të zonave të rrezikuara. Në mesditë, nga dalja e lumit Erzen nga shtrati u përmbyten 15 shtëpi si dhe dhjetra hektarë tokë bujqësore.
Për të monitoruar situatën dhe ardhur në ndihmë banorëve në terren ndodhen përfaqësues të shtabit të emergjencave civile e njesive vendore./abcnews.al

 

https://youtu.be/EA-mKjFZWi4